Zavazujte odpadkové pytle

Zavazujte odpadkové pytle

Virus, s nímž se potýkáme, je nebezpečný. Šíří se velmi rychle a rozhodně není nutné, aby někdo přímo prskl kapénky na vás. Nakazit se můžete i z povrchu, na němž ulpěl, nebo třeba z roušky. S veškerými vašimi věcmi byste teď tedy měli nakládat daleko opatrněji než kdy dříve.


Na měděném povrchu vydrží koronavirus podle této studie čtyři hodiny, na kartonu celý den a na plastu nebo oceli dokonce 72 hodin. Na vnější straně roušky podle vědců z Hong-Kongu přežívá až týden, a proto je důležité, abyste se vnějšku nedotýkali.

Použité roušky skladujte opatrně, ty čisté raději také

Správně byste tedy použitou roušku po příchodu domů měli buď okamžitě vyprat, nebo uzavřít do sáčku. Vhodné jsou k tomu například ZIP sáčky uzavíratelné pomocí drážky. Jedině, když je takto uzavřete, máte jistotu, že se jich nikdo nedotkne a virus se nepřemístí. Co kdybyste roušku položili venkovní stranou na plastový stůl, kde by se pak virus držel dalších 72 hodin?

Stejně opatrně byste měli zacházet s čistými rouškami, také je uchovávejte v uzavřeném sáčku. Než si roušku nasadíte, umyjte si ruce mýdlem. To byste měli dělat po každé manipulaci s rouškou.

Máte-li podezření na nákazu, zavazujte pytle s odpadky

Jestliže jste nakažení nebo máte podezření na nákazu koronavirem, je třeba se chovat ještě zodpovědněji. Víte, že byste v takovém případě měli pečlivě zavazovat odpadové pytle? Ano, i na plastových kelímcích od jogurtu a jiném odpadu se virus může držet. Ideální tedy je vyhazovat odpad rovnou ve dvou zavázaných pytlích na odpadky.

Vybavte se igelitovými sáčky a rukavicemi

Půjdete-li na nákup, vezměte si s sebou rukavice a také igelitové sáčky. V obchodech s potravinami je zpravidla mívají, ale například v drogerii ne. V současné době se na vás nikdo nebude divně dívat, když si lahvičku šamponu dáte do sáčku. Pokud chcete mít 100% jistotu, že se z ní nenakazíte koronavirem, nechte ji doma v uzavřeném sáčku tři dny uležet.

Některá opatření možná vypadají úsměvně a zbytečně, ale lepší je být opatrný než nakažený.