Poradny – bezúdržbové oplocení a vjezdové brány

Poradny – bezúdržbové oplocení a vjezdové brány

Odpovídá Josef Mráz, technický ředitel společnosti LAMARK


 

Bydlíme v rušnější části menší obce a kolem našeho domu vede silniční komunikace. Rádi bychom investovali do oplocení, které nám poskytne soukromí a bezpečí pro nás i naše psy, které občas na zahradě necháváme proběhnout.

Ochranu před hlukem i pocit soukromí poskytne kvalitní plot z hliníku. Lamely hliníkového plotu je možné navrhnout s takovým překrytím, aby nebylo zvenčí prakticky vidět na zahradu, zároveň vám oplocení z části odtlumí hluk způsobený provozem ze zmiňované komunikace.  Pro špičkový výsledek doporučuji požadavky konzultovat na místě s vyškoleným profesionálem, který vás zároveň seznámí se stavební připraveností (sloupky, elektroinstalace, pokud chcete vjezdovou bránu na pohon).

Po rekonstrukci domu se chystáme na nový plot. Jaký materiál zvolit, abychom se vyhnuli výdajům za pravidelnou údržbu či obnovu?

Z dlouhodobého hlediska, mluvíme o cca 10-15 letech, se vyplatí pořídit si místo dřevěného plotu plot hliníkový, kovaný či z tahokovu opatřený povrchovou úpravou. Takový plot si udrží nadstandardní vzhled minimálně 35 let, odpadne tak investice do údržby. Díky plotu společnosti LAMARK získáte nejen atraktivní designový prvek, ale především jej nebudete muset každé dva až tři roky celý demontovat, brousit, několikrát natírat a ztrácet tak spoustu drahocenného času a nemalé finanční prostředky, jako to vyžadují ploty dřevěné.

Chystám se na rekonstrukci vilky po prarodičích v prvorepublikové čtvrti. Na dětství zde mám krásné vzpomínky a ráda bych dům přetvořila pro své děti, ale chci, aby si zachoval svůj jedinečný styl. Součástí domu je i zahrada, u které řeším plot. Ráda bych vyměnila stávající nevyhovující dřevěný plot, který vyžaduje příliš péče, za něco trvanlivějšího, ale estetického.

Pro oplocení krásného domu, kterým prvorepubliková vila jistě je, bych volil řešení v podobě řemeslně kovaného plotu, který můžete vybírat z širokého portfolia motivů a vzorů, či si můžete navrhnout vlastní, který se bude hodit k charakteru čtvrti. Z hlediska barevného zpracování by vás mohla zaujmout například patina, ale vybírat můžete z více než 200 barev vzorníku RAL. Co se týče trvanlivosti, ve společnosti LAMARK jsme vsadili pouze na kvalitní ocelovou surovinu, která je spolu s několikanásobnou povrchovou úpravou zárukou, že plot bude bez údržby sloužit po několik generací.

Plánuji investici do nového oplocení kolem domu a po zkušenosti s plotem dřevěným, který jsem musel každé dva až tři roky natírat, bych rád zvolil plot, který je bezúdržbový. Slyšel jsem, že životnost kovaného plotu je až 60 let, je to pravda?

Ano, je to tak, reálná životnost plotu může být několikagenerační, pokud má váš kovaný plot kvalitní antikorozní úpravu. Například u nás v LAMARKu používáme osvědčenou metodu žárového zinkování, kdy zinek vytváří na povrchu pevnou a nepropustnou vrstvu. Při žárovém zinkování je nejčastěji využíván teplotní rozsah 440–460 °C a dobrý výrobce vám dodá kovaný plot pouze s touto povrchovou úpravou. Díky tomu mají ploty LAMARK reálnou životnost 60 let. Postarat se bude jen občas třeba o (betonové) sloupky či panty u vchodové branky, to už ale představuje minimální časovou a finanční investici.

Řeším realizaci vjezdové brány na pozemku se stoupajícím příjezdem, kde terén nedovolí otáčení křídla brány. Je řešením posuvná brána?

Ano, posuvné brány jsou prostorově nenáročné, i když je třeba mít vedle vjezdu jen o něco širší prostor na boku brány pro její zasunutí. Ke každé vjezdové bráně si můžete pořídit také automatický pohon pro otevírání brány s dálkovým ovládáním, což významně zpříjemní zajíždění na pozemek. Posuvnou neboli pojezdovou bránu můžete mít ve variantě brány posuvné samonosné nebo posuvné po kolejnici.

Pokud si objednávám plot na míru, mohu si zvolit libovolné rozměry plotových dílců?

Rozměry plotových dílců doporučujeme vybírat tak, aby měly pěkný optický poměr šířky ku výšce, ideálně 2:1 nebo 3:1. Typické rozměry bývají 0,9 metru na výšku a 2 až 2,5 metru na šířku. Taková kombinace dobře vypadá a odpovídá blokům, ze kterých se nejčastěji zdí či betonuje základ plotu. Pro špičkový výsledek doporučuji požadavky konzultovat s vyškoleným profesionálem, který vás zároveň seznámí se stavební připraveností (sloupky, elektroinstalace, pokud chcete vjezdovou bránu na pohon).

 
Josef Mráz, technický ředitel společnosti LAMARK