Jak si připravit lahodný svařák, který zahřeje?

Jak si připravit lahodný svařák, který zahřeje?


Věděli jste, kam až sahá historie svařeného vína? Víte, kolik stojí nejdražší svařák a kde jej koupit? Zjistěte více informací o tomto oblíbeném nápoji, který zahřeje a naučte se jej s námi připravit!

Trocha dějepisu

Svařené víno se v jisté podobě pilo již ve starověkém Římě – tedy zhruba 700 let před naším letopočtem. Římané měli víno velmi rádi a také rádi experimentovali tím, že do vína přidávali byliny a koření. Tím začalo svařené víno vznikat. Dříve se dokonce svařováním a přidáváním bylin „vylepšovalo“ méně kvalitní víno a díky tomu postupně vzniklo takové svařené víno, jak jej známe dnes.

Jak se pije dnes?

Svařák se typicky připravuje z červeného vína, a to různých kvalit. Můžeme k jeho přípravě použít i bílé víno – do něj pak není potřeba přidávat tolik cukru, neboť je sladší. Výsledný svařák z bílého vína je pak „lehčí“ než z červeného. K přípravě svařáku můžete použít jak ta nejdražší vína, tak ta levnější. Příprava má však společný jmenovatel – smíchat víno s odvarem z bylin a s cukrem a přivést jej téměř k varu.

Kolik a čeho?

Na 4 hrnečky svařáku budete potřebovat tyto ingredience:

  • 1 litr červeného vína
  • Skořici (dle chuti) – pozor, aby při přidání většího množství skořice nebyl svařák štiplavý
  • Hřebíček – rovněž dle chuti (obvykle se dává 7 – 10 kousků tohoto koření)
  • Cukr – 5 – 6 polévkových lžic
  • Citronová nebo pomerančová kůra
  • Další přísady na „vylepšení“ dle vaší chuti – například badyán, muškátový ořech nebo hrozinky

  

A co teď? Hrnek na svařák máte jistě připravený. Stačí ozdobit plátkem citronu nebo pomeranče a vychutnat si svařák pěkně u televize místo obvyklého šálku kávy nebo vyrazit na procházku a vzít si svařák pěkně s sebou do termosky na pití.