Máme pro vás 5 tipů, jak dosáhnout vysněné postavy

Máme pro vás 5 tipů, jak dosáhnout vysněné postavy


Léto už je sice za námi a svá těla opět skrýváme pod vrstvami svetrů a kabátů, ale to neznamená, že bychom už teď nemohli začít pracovat na své vysněné postavě. Jak známo, nejedná se o proces, který by zabral sotva pár týdnů, je tedy třeba začít včas. Pokud však tápete ve všech možných dietách a nejrůznějších cvičení, nezoufejte, máme pro vás pět tipů, jak dosáhnout vaší vysněné postavy.

Základem je kalorický deficit

Než se pustíte do náročných diet a úmorného cvičení, nezapomeňte si spočítat, jaký je váš denní příjem a výdej. To je totiž naprosto nezbytný krok pro jakékoliv snahy o zhubnutí. Ptáte se proč? Stačí si vzpomenout na školní léta, kdy vás ve fyzice a chemii učili o zákonu zachování hmotnosti. Pro náš organismus platí úplně stejné pravidlo. 

A jak to tedy funguje v praxi? Pokud budete ve stravě přijímat více kalorií než během dne vydáte, je logické, že tělo nadbytečnou energii uloží ve formě tuků. V případě, že budou tyto dvě veličiny přibližně stejné, sice nebudete přibírat, ale ani hubnout. Pokud tedy chcete pár kilo shodit, je třeba sníst o něco méně kalorií, než kolik jste za den přijali. 

Zatímco spočítat příjem je poměrně jednoduché, s výdejem energie to může být trochu složitější. Prvním krokem je spočítání bazálního metabolismu. To zvládnete buď pomocí speciální kalkulačky, kterou naleznete na internetu, nebo se můžete pro přesnější měření vydat do specializovaného centra, ve kterém vám vše profesionálně změří. A jakmile znáte hodnotu bazálního metabolismu, stačí k ní přičíst kalorie vydané při různých činnostech, což jsou čísla, která naleznete například v kalorických tabulkách.

Zkuste snížit příjem sacharidů

Pokud se vám nedaří hubnout, přestože už jste vyzkoušeli všechny nízkotučné diety, možná je načase raději omezit příjem sacharidů. Zde však musíte být obezřetní, především co se týče poměrů makroživin. Zatímco bílý cukr můžeme s lehkých srdcem vyřadit z jídelníčku úplně, u monosacharidů už musíme být opatrnější. Důležité je zejména jejich dostatečné nahrazení jinými makroživinami. Pokud se věnujete nějakému sportu, snažte se soustředit především na zvýšený příjem bílkovin. V případě, že se vám jich nedaří získat dostatek
z pestré stravy, můžete využít práškový
protein, který je výbornou alternativou například pro vegetariány.

V případě, že vás zaujala keto dieta, se však nejspíš konzumaci živočišných produktů nevyhnete – bílkoviny v ní tvoří až 60 % veškerého denního příjmu, čím prakticky nahrazují sacharidy. Na druhou stranu lidé stravující se podle pravidel keto diety mnohdy dosahují skvělých výsledků i bez namáhavého cvičení.

Vyměňte hodiny kardia za posilovnu

Pokud na cvičení přece jen nenecháte dopustit, další rada je právě pro vás. Týká se především těch, kteří tráví hodiny během na běžeckém páse či spinningovém kole. Přestože je kardiocvičení výborné pro zdraví vašeho srdce a kardiovaskulárního systému, k lepší postavě vám nemusí vždy pomoci. Více kalorií totiž spálíme především silovým tréninkem, jako je například zvedání vah v posilovně. Hlavním důvodem je fakt, že zatímco po běhu přestáváte spalovat kalorie v okamžiku, kdy slezete z běžeckého pásu, po silovém tréninku tělo pokračuje ve spalování ještě několik hodin.

Tip: Potřebujete kvalitně regenerovat po náročném tréninku? Doporučujeme přečíst článek CBD a regenerace po sportovním výkonu. 

To však není jedinou výhodou posilování – zvažte ho především v případě, že máte v rodině problémy
s osteoporózou. Silový trénink sice tolik neposílí srdce jako kardio, ale na druhou stranu má příznivý vliv na zvyšování hustoty kostí
. V ideálním případě zkombinujte jak kardio, tak silový trénink.