Veganský leden je v plném proudu. Přidejte se k celosvětové výzvě!

Veganský leden je v plném proudu. Přidejte se k celosvětové výzvě!


Je tu oficiálně rok 2022, a to znamená, že novoroční předsevzetí jsou v plném proudu. Přestože tradiční předsevzetí často selhávají, je logické, že se s novým rokem cítíme inspirováni tím, že máme šanci vyčistit si hlavu a začít být co nejzdravější verzí sebe sama. Připomeňme si lednový nápor zpráv typu „nový rok, nové já".

Suchý leden, tedy měsíc, kdy člověk nepije žádný alkohol, už známe, ale další možností, jak začít rok 2022 zdravě, je veganský leden, z anglického spojení Veganuary. Jak už asi tušíte, jde o to, že první měsíc v roce budete jíst více rostlin a omezíte živočišné produkty. Chtěli byste Veganuary vyzkoušet? Zde najdete vše, co potřebujete vědět o tom, jak přejít na rostlinnou stravu, a o zdravotních a ekologických výhodách veganství.

Kde se vzal veganský leden?

„Stejně jako suchý leden i výzva Veganuary vznikla ve Velké Británii v roce 2014, kdy stejnojmenná nezisková organizace vyzvala lidi, aby se v lednu pokusili stát vegany. Rychle se posunula do roku 2021 a webové stránky Veganuary uvádějí, že se k závazku přihlásilo více než 500 000 lidí. Dodržování stravy bez zvířat samozřejmě není nic nového. Světový den veganství byl založen v roce 1994 a od té doby jeho stoupenců jen přibývá,” představuje výzvu Oliver Fecko z online tržiště s potravinami Everli, kde se o každou objednávku a doručení stará shopper
s maximální péčí.  

Tipy a triky pro nové vegany

Pokud jste vegani nováčci, jste tu právě včas - v dnešní době je vyhnout se živočišným produktům pohodlnější než kdy jindy. Přesto si však musíte vše dobře naplánovat, abyste měli jistotu, že splníte své výživové potřeby.

Prověřte svou spíž

Začít s veganskou stravou neznamená, že musíte začít od nuly. „Možná už máte v lednici a ve spíži potraviny vhodné pro vegany. Mezi běžné potraviny, které můžete mít v domácnosti, patří ořechy, fazole, čočka, ovoce, rýže či těstoviny,” říká Oliver Fecko.



Vitamín B-12 je nutností

Při rostlinné stravě je často obtížné sehnat vitamin B-12. Veganům se doporučuje, aby se obzvláště snažili splnit denní potřebu vitaminu B-12 (nachází se ve výživovém droždí a některých obilovinách). Pokud se vám to nedaří, můžete se rozhodnout pro doplněk vitaminu B-12.

Naplánujte si dny

Naplánujte si jídla na celý týden a předem si připravte potraviny. Pokud je to pro vás zcela nová strava, zvažte, jak moc se možná bude muset změnit váš denní režim. Nezapomeňte mít po ruce také několik veganských svačinek. V dnešní době už jsou veganské potraviny a nejrůznější sladkosti dostupné v každém supermarketu, stačí jen trochu hledat. Nebo pokud se bojíte, že budete v obchodech zbytečně dlouho tápat, můžete to přenechat na Shoppery z Everli, cz.everli.com/cs. Jednoduše si online v klidu domova vytvoříte nákup
z oblíbeného obchodu a Shoppeři vám všechno zboží doručí až domů.

Výhody veganské stravy

Veganská strava není pro každého. Vyvážená veganská strava má však své výhody, zejména pokud se skládá z velkého množství celých, minimálně zpracovaných rostlinných potravin.

Prospěšné pro životní prostředí: „Podle Josepha Poora, hlavního autora studie z roku 2018, která analyzovala dopad téměř 40 000 farem po celém světě, je veganská strava „pravděpodobně největším způsobem, jak snížit svůj dopad na planetu Zemi". Veganská strava nejenže produkuje méně skleníkových plynů, ale také šetří základní zdroje, jako je voda a půda,” vysvětluje Oliver Fecko z Everli.

Snižuje příjem cukru: Silně zpracované potraviny mají obvykle vyšší obsah cukru než ovoce, zelenina a další celozrnné rostlinné potraviny. Vyřazením těchto potravin z jídelníčku snížíte příjem cukru.  

Zdravější srdce: Nasycené tuky mohou být hlavní příčinou vysoké hladiny cholesterolu. Množství nasycených tuků se výrazně snižuje při stravě bez masa a mléčných výrobků. Konzumace menšího množství nasycených tuků také snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Zdravý způsob hubnutí: Některé živočišné produkty, jako je červené maso a mléčné výrobky, mají vysoký obsah kalorií a tuku. Pokud je vaším cílem jíst méně těchto potravin, může to vést ke snížení hmotnosti. Různé studie prokázaly, že veganská strava je ve srovnání s vegetariánskou nebo všežravou stravou nejúčinnější při udržování hmotnosti.

Je pro vás veganský leden vhodný?

Pokud si myslíte, že je pro vás vhodná rostlinná strava, měli byste zkusit veganství na celý leden, ať už chcete být šetrnější k Zemi nebo zlepšit své zdraví.

Přesto, pokud jste nováčkem ve veganské stravě a účastníte se veganského ledna, budete se muset vzdát masa, sýrů, ryb a dalších potravin živočišného původu. To není pro každého. Místo toho zvažte, zda byste neměli nejprve vyzkoušet vegetariánskou stravu a pak se pomalu zbavovat dalších živočišných produktů.

„Pokud se vám zdá, že vyřazení potravin není možné nebo zdravé, vězte, že vždy můžete zkusit zvýšit množství rostlinných potravin, které denně jíte, nebo alespoň zařadit do jídelníčku jedno čistě veganské jídlo denně. Pro někoho však může být náhlé vysazení tím správným impulsem. Pokud to zní jako vaše myšlení, pak je 31denní výzva určena právě vám,” vyzývají odborníci z Everli.