Tipy, jak v létě zůstat svěží

Tipy, jak v létě zůstat svěží


Předpověď počasí, nejen v České republice, je již několik týdnů znepokojivá a rtutě teploměrů sahají i na horách hravě přes „třicítky“.  Jak v tomto vedru zachovat (doslova) chladnou hlavu? 

Pořádně se schladit při rekordních teplotách není jen otázka pohodlí. Nebezpečně vysoké teploty mohou být pro tělo náročné. Děti mají sice prázdniny, ale většina z nás stráví léto v práci, potažmo kanceláři. Několik sklenic vody by tak mělo být každodenní alfou i omegou.

Doplňování tekutin je v horku nutnost! Noste s sebou neustále lahev s vodou.
Sodastream láhev MOB černá, 359 Kč.

 

Osvěžující kuchyně

Neexistuje lepší způsob, jak si v létě přitopit v domácnosti než vařením. Vyhněte se přebytečnému teplu tím, že budete grilovat venku, uděláte si piknik nebo v nejteplejších dnech prozkoumáte možnosti studené kuchyně. Ovoce, saláty, studené sendviče, studené polévky jako gazpacho nebo třeba sushi, by měli být nedílnou součástí každého jídelníčku.

 

Zdravá a osvěžující svačina vás zasytí i dodá potřebné vitamíny a minerály a vodu. Smoothie Nutri mixér Sencor SNB 6600, 1 999 Kč.

 

Možností, jak se v létě hydratovat, je hned několik. Například konzumací potravin s vysokým obsahem vody. Ovoce a zelenina, jako jsou melouny, okurky, citrusy, hroznové víno či bobulovité ovoce pomůžou. Pokud neholdujete osvěžujícím potravinám v pevném skupenství, udělejte si smoothie nebo ovocnou šťávu. A i když se zmrzlina může zdát v danou chvíli jako to pravé, z dlouhodobého hlediska vám bude jen větší teplo – ovocný sorbet je v tomto případě vhodnou alternativou.

 

Doma vyrobený ovocný sorbet vás osvěží a zažene „mlsnou“.
Zmrzlinovač Sage BCI600 The Smart Scoop, 8 990 Kč.

 

Pitný režim

Kromě udržování hydratace těla pomáhá pití vody regulovat vnitřní teplotu. Během dne a večera je dobré dodržovat pitný režim, abyste zajistili, že se s horkem co nejúčinněji vypořádá vaše nejsilnější zbraň – váš organismus.

Intuice v takovém vedru by vám určitě řekla ne, ale pití něčeho horkého v teplém a suchém dni může pomoci s tělesnou termoregulací. Pití horkého nápoje zvyšuje produkci potu, který následně tělo ochlazuje. Je tu jen jedno „ale“ - pot se musí být schopen v krátké době odpařit. Trik tak nebude fungovat, pokud máte oblečení s dlouhým rukávem nebo „pařáky“ doprovází předbouřkové dusno.

 
Vlažný bylinkový čajík vás správně osvěží i v tom největším vedru. Chytrá rychlovarná konvice Sencor SWK 2190, 799 Kč

 

Trocha čerstvého vzduchu

Strategické rozmístění ventilátorů po bytě může zcela změnit vnitřní klima. Ventilátory jsou oproti klimatizaci značně šetrnější k vašemu zdraví a při správném umístění mohou do značné míry zabránit nesnesitelným teplotám v interiéru. Jedním ze způsobů, jak vytvořit chladný proud vzduchu, je nastavení ventilátoru naproti otevřenému oknu. Případně jej nasměrujte do otevřeného okna na severní straně, abyste vytvořili takzvaný „komínový efekt", který bude nasávat vzduch z tohoto zastíněného směru.

 
Dopřejte si chládek a rozbijte nehybné dusno ventilátorem. Stojanový ventilátor Sencor SFN 5040, 2 999 Kč.

 

Uchovávejte produkty péče o pleť v chladu 

Ať už v létě využíváte celou paletu produktů péče o pleť, nebo necháte zářit své pihy a vystačíte si jen s leskem na rty, zachování těchto produktů v lednici vám může poskytnout osvěžující úlevu. Mnoho pleťových vod, sér, sprejů a masek si v chladu dokonce déle udrží svou účinnost.

 
Dermacol, Hydratační textilní pleťová maska, Tropical Tahitian, 69 Kč.