Hodí se černá čočka Beluga do keto diety?

Hodí se černá čočka Beluga do keto diety?


Pokud si začínáte připravovat tělo na léto a bádáte, co přidat do vašeho nového jídelníčku, máme pro vás jeden tip. Černá čočka beluga je zázračnou luštěninou, ze které na talíři vykouzlíte mnoho skvělých a hlavně zdravých receptů. Díky své barvě a velikosti získala přezdívku čočkový kaviár. Uvnitř je ale čočka bílá a v asijských specialitách ji můžete sehnat dokonce loupanou. Pojďme si tedy tuto pochoutku představit.

I když čočka patří mezi zdravé luštěniny, není vhodná do keto diety. Má vysoký počet sacharidů, a to v keto dietě není dobře. Čočku si sice nemůžete dopřát v průběhu diety, ale můžete ji zařadit do zdravějšího jídelníčku po dietě. Je skvělou volbou pro sportovce, děti a všechny, kteří posilují a cvičí.

Proč jíst černou čočku?

 • Černá čočka beluga obsahuje velké množství bílkovin, ale skoro žádné tuky.
 • Černá čočka beluga je zdrojem vitamínu B, železa a hořčíku.
 • Černá čočka beluga je bezlepková luštěnina, která se skvěle hodí do jídelníčku všech sportovců
  i nesportovců, kteří dbají na zdravý životní styl.
 • Černá čočka beluga obsahuje spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty.
 • Díky černé čočce beluga předejdete nadýmání a vaše tělo si zvykne na lepší využití látek obsažených
  v luštěninách.

 

Jak si správně čočku připravit?

Příprava není nijak složitá. Doporučujeme čočku před vařením pořádně opláchnout ve studené vodě a pak je jen na vás, zda ji necháte pár hodin namočenou, či nikoli. Černá čočka beluga má totiž dvě výhody.

 • Nenadýmá
 • Nemusí se předem namáčet

 

Jak belugu správě vařit?

Čočku vařte po dobu 20-25 minut, dokud nebude měkká, ale stále pevná. Na rozdíl od červené čočky se černá čočka beluga tak snadno nerozvaří.

Čočku vařte v minimu vody. Když bude čočka ve vodě tak akorát ponořená, nevymyje se pigment a čočka tak neztratí barvu. Průběžně dolévejte horkou vodu nebo vývar a vařte spíše pozvolna. Čočku zbytečně nemíchejte. Předejdete riziku, že se od čočky oddělí slupky. Poté už můžete čočku rovnou servírovat, mixovat, pasírovat
a hlavně dochutit.Jak nejlépe čočku dochutit?

Čočka beluga může být součást salátů, polévek nebo jako příloha k masu a zelenině. Recepty s černou čočkou jsou různorodé, a proto se nebojte vždy sáhnout po jiné kombinaci bylinek a koření. Nebojte se experimentovat a hodně ochutnávejte. Bylinky, jako je libeček, majoránka nebo tymián, jsou sázka na jistotu.
V salátu můžete čočku oživit sezamovým octem či octem balsamico, ke kousku lososa zase zvolte směs kořenové zeleniny. Čočka beluga má sama o sobě ořechovou chuť a tak není divu, že se krásně snoubí
s vlašskými ořechy. Skvěle se hodí jako tajná přísada do pomazánek a hummusu.

 

ZÁVĚREM

Čočka beluga je stručně řečeno zázračná luštěnina, která by neměla chybět v jakémkoli vyváženém jídelníčku. Nebojte se experimentovat s její chutí, kterou můžete povznést na stejnou úroveň jako kaviár, ke kterému je často přirovnávána.

 

 

 

 

zdroj: Černá čočka beluga - Ketomix.cz