Poznejte cesty, jak si vytvořit doma zdravé prostředí

Poznejte cesty, jak si vytvořit doma zdravé prostředí


Naše zdraví ovlivňuje mnoho faktorů. Většinou se hovoří o zdravém životním stylu, ale neméně důležité je rovněž prostředí, v němž žijeme. Správná teplota v bytě, kvalita vody a ovzduší či míra vlhkosti vzduchu značně přispívají k naší celkové pohodě. Jak ale dosáhnout ideálních hodnot?

Správné nastavení teploty

Zimní období trochu svádí k tomu, abychom si doma dopřáli pořádné teplo, když to však přeženeme, můžeme si spíše uškodit. Optimální teplota v obytných místnostech jako obývací či dětský pokoj se udává kolem 21 °C, trochu tepleji můžeme mít v koupelně, naopak v ložnici se nám bude lépe spát při mírně nižší teplotě, tedy okolo 18 °C. Kde lze teploty snížit, jsou technické místnosti a chodby, což vám pomůže i se snížením nákladů, neboť při snížení teplot již o jeden stupeň dochází ke snížení energetických nároků domácnosti přibližně o 6 %.

Dříve bylo poměrně složité si teplotu jednotlivých místností přizpůsobit, vlastně jediná cesta spočívala v přiškrcení či otevření přívodu vzduchu do topeniště kamen a následně povolení či utažení ventilu radiátoru. Dnešní doba ale nabízí podstatně sofistikovanější řešení, které se nazývá inteligentní regulační systémy. Díky nim dochází ke spolupráci mezi technologiemi zajišťujícími teplo, chlad či výměnu vzduchu v domácnosti. „Například když bude na prosklené plochy domu silně dopadat sluneční svit, systém vše vyhodnotí, sníží intenzitu vytápění kotlem a využije solárního tepla. Příjemné prostředí si v domě navodíte ale také prostřednictvím zónové regulace, kdy si stanovíte teplotu jednotlivých místností dle typu jejich využití a rovněž s přihlédnutím k denní době,“ doporučuje Ing. Luboš Kafka, produktový ředitel společnosti Ptáček – topení, plyn, voda.

Strašák jménem vlhkost

Mluvíme-li o teplotě v domácnostech, nelze opomenout ani téma vlhkosti vzduchu. Příliš suchý ani příliš vlhký vzduch nám na zdraví nepřidá, proto zlatá střední cesta opět vítězí. Vlhkost vzduchu by se tak měla pohybovat mezi 40-60 %, jak na tom aktuálně jste, prozradí vlhkoměry. Míru vlhkosti vzduchu ovlivníme dobrým technickým stavem budovy, vytápěním, větráním či dokonce zvolenými interiérovými doplňky, neboť dřevo či textilní materiály oplývají schopností pohlcovat nebo uvolňovat vlhkost.

V momentě, kdy zjistíme, že vlhkost v bytě přesáhla únosnou mez, nemluvě o extrémní situaci, že se již začala tvořit plíseň, pomohou odvlhčovače. V opačném případě, tedy tehdy, když je vzduch příliš suchý, můžeme si vypomoci některými typy klimatizací, které umí i zvlhčovat vzduch, případně z něj také odstraňovat pyly a virové částice. Pokud by si někdo myslel, že sušší vzduch přece nevadí, je na omylu. Pokud vlhkost klesne dlouhodobě pod doporučených 40 %, pak dochází k vysušování dýchacích cest a snižování obranyschopnosti organismu, dokonce uděláte radost virům a bakteriím, jimž se v takovém prostředí více daří.

Rekuperace jako cesta k lepšímu mikroklimatu

Vlhkost souvisí rovněž s větráním a zde vstupuje do hry zajímavé téma, jímž je řízené větrání, tedy rekuperace. „Představy o rekuperaci bývají často velmi zkreslené. Zjednodušeně si představte krabici, která nasává znečištěný vzduch z místnosti a ten odvádí ven, aby zpět do místnosti přivedla naopak čerstvý vzduch zvenčí. Rekuperační výměník pak zařídí, že teplo z odpadního vzduchu je předáno vzduchu přiváděnému, čímž dochází i k výraznému snížení nákladů na vytápění,“ vysvětluje fungování systému rekuperace Luboš Kafka. Kromě výhod tepelných
a přínosu k udržování optimální vlhkosti ovlivňuje rekuperace výrazně celkové zdraví. Člověk potřebuje dostatečný přísun čerstvého vzduchu, který mu mnohdy nezaručí ani časté větrání okny. Uvádí se, že dospělý člověk potřebuje za hodinu přibližně 25 m3 čerstvého vzduchu, ale pokud máte například v ložnici po celou noc zavřené okno, vzduch je vydýchaný a v místnosti se hromadí CO2. Toto vede k tomu, že namísto, abychom byli ráno odpočinutí a svěží, budíme se unavení a podráždění. Rozhodně se tedy vyplatí trochu zainvestovat do pořízení rekuperační jednotky.


Životodárná voda

Pitný režim patří mezi velmi skloňované faktory, jež ovlivňují lidské zdraví. Kvalita vody se však velmi liší, a i při nejlepší vůli je voda tekoucí z našich kohoutků plná škodlivin. Jedním z řešení jsou samozřejmě filtrační konvice, ovšem existují i komplexnější možnosti. Kvalitní rozvody v domě jsou základem, dále pomůže montáž úpravny vody, která vodu nejen vyčistí, ale také změkčí. Multifunkční úpravny vody nevyužívají k čištění vody žádné chemikálie a zachovávají v ní obsah minerálů potřebný pro naše zdraví. Fungují tak, že odstraní špatnou chuť, sníží obsah pesticidů, herbicidů a těžkých kovů, zabraňují vzniku vodního kamene (domácí spotřebiče
i hospodyňky zajásají) a sterilizují vodu pomocí UV záření.