Vše, co potřebujete vědět o velikonočním koledování

Vše, co potřebujete vědět o velikonočním koledování

Když se řekne Velikonoce, mnohým se ihned vybaví obrázek veselých koledníků s pomlázkami
v ruce.


Tento jedinečný zvyk si i přes moderní vlivy stále udržuje své pevné místo mezi českými tradicemi a jen málokdo si dokáže představit největší jarní svátky bez pomlázky. Připomeňte si společně s námi historii
a zajímavosti, které se s koledováním pojí. Na závěr prozradíme tipy, čím koledníky odměnit. 

Koledování s pomlázkou má v Česku hluboké kořeny. Pochází z dob před křesťanskou érou, kdy byla tato tradice součástí pohanských rituálů. Ty se pojily s oslavami příchodu jara, času obnovy, plodnosti
a znovuzrození přírody. Tradice v minulosti představovala určitou formu rituálu. Věřilo se, že vyšlehání pomlázkou zajistí ženám plodnost, zdraví a krásu na celý následující rok.

Hlavním symbolem tohoto rituálu se stal proutěný bičík spletený z mladých větviček, nejčastěji z březového nebo vrbového proutí, který díky své pružnosti a schopnosti větviček rychle dorůst ztělesňoval mládí a vitalitu.

Přestože byly s příchodem křesťanství některé tradice nahrazeny nebo upraveny, koledování bylo jednou z těch, které se udržely, ačkoliv se význam i forma časem měnily. Dnes má spíše kulturní než náboženský či magický význam. Stále si však udržuje svou spojitost s oslavami jara a obnovy života.


Barevné veselí

Přestože se koledování původně pojilo pouze s venkovským prostředím, tradice se postupem času rozšířila i do měst. Na Moravě patří k těm obzvláště živým a může mít téměř slavnostní charakter. Na Velikonoční pondělí chodí koledníci ve skupinách od domu k domu s pestrobarevnými pomlázkami a vesnicí se rozléhá zpěv
a veselí. Zvláštní pozornost si zaslouží zejména Slovácko a Haná, kde se můžete setkat s bohatě zdobenými tradičními kroji, což dodává Velikonocům o to slavnostnější charakter.

 

Odměna pro koledníky

Dárky jsou symbolickým projevem vděku za udržování tradice a přání dobrého zdraví. Darují se zejména malovaná vajíčka, ale také sladkosti, peníze nebo malé dárky. A co by to bylo za koledování bez správného pohoštění? Kromě obvyklých velikonočních pokrmů, ke kterým patří mazanec, nádivka nebo beránek a nesmí chybět ani tradiční přípitek!

 

NÁŠ TIP:
Dopřejte si přípitek prověřený generacemi a sáhněte po Metropolu, který si svou přízeň získává díky své hořkosladké chuti a výrazné vůni již od roku 1961. Je naprostou klasikou patřící k tradičním oslavám v průběhu celého roku a je jen na vás, jak si ho dopřejete. Můžete si ho vychutnat samostatně, ale i v koktejlu. Vyzkoušejte drink Pozdrav jara s osvěžujícím tonikem nebo Jarní vánek s citronem a sodou. Metropol Bianco zakoupíte za doporučenou maloobchodní cenu 119 Kč v široké maloobchodní síti.

Jarní vánek

  • 4 cl Metropolu Bianco
  • 1,5 dl sody
  • led
  • citron

Do sklenice vložte led a přidejte Metropol Bianco, sodu a citron nakrájený na plátky. Promíchejte a podávejte.

 

Pozdrav jara

  • 4 cl Metropolu Bianco
  • 1,5 dl toniku
  • led
  • citron

Vyšší sklenici naplňte ledem. Poté postupně nalijte 4 cl Metropolu a 1,5 dl toniku. Na závěr doplňte citron nakrájený na kolečka a zamíchejte.

 

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Pepr Consulting