Pečujte o topení: Odvzdušnění radiátoru šetří energie i peníze

Pečujte o topení: Odvzdušnění radiátoru šetří energie i peníze

Básník by řekl, že teplo domova tvoří pocit bezpečí, pohody a lásky. Běžný člověk by však v zimě řekl, že teplem domova je to, které se line z radiátorů. 


Topení totiž poskytuje důležitý fyzický komfort, bez kterého se po velkou část roku neobejdeme. Zaslouží si proto pozornost a péči. Správně odvzdušněný radiátor je energeticky výkonnější i úspornější.

 

Kdy a proč topení kontrolovat?

Zavzdušněné radiátory topí mé a nejsou schopny místnost adekvátně vytopit. Pokojová teplota nestoupá tak, jak by měla, zato vaše náklady na energie stoupají až příliš. Zajistěte, aby byla otopná sezona řádně odvzdušněná ještě před začátkem topné sezony. Pokud bydlíte v bytě nebo domě s vlastním kotlem, problém snadno vyřešíte sami.

Jiná situace nastává, pokud obýváte nejvyšší patro v bytovém domě se společným topením. V tom případě kontaktujte osobu pověřenou správou, která vám poradí, jak odvzdušnit radiátor, abyste nechtěně nezpůsobili škody na společné otopné soustavě. Všechny radiátory pravidelně kontrolujte i během topné sezony a nutnost odvzdušnění řešte hned. Zvýšíte tím energetickou účinnost topení a ušetříte peníze.

Proč dochází k zavzdušňování radiátorů?

Žádná otopná soustava není hermeticky uzavřená, a tak do ní proniká malé množství vzduchu mezi jednotlivými spoji a ventily. Bublinky vzduchu se také přirozeně vyskytují ve vodě. Časem stoupají do nejvyššího patra nebo nejvyššího místa otopné soustavy, kde se hromadí.

 

Jak poznat že je radiátor zavzdušněný?

Ve chvíli, kdy kotel jede na plný výkon, ale vás zebou ruce, zjišťujete, že ve vaší otopné soustavě něco nehraje. Pohmatem na topení si ověřte, zda radiátory topí po celé své ploše. Pokud netopí tak, jak by měly, nebo jsou některé jejich části studené, odvzdušněte je. Zavzdušnění poznáte také tak, že při oběhu horké vody slyšíte bublání. Většinou bývají zavzdušněny radiátory, které jsou uloženy nejvýše, například i otopné žebříky v koupelně.

Jak odvzdušnit radiátor?

Každý radiátor má odvzdušňovací ventil, který vypadá jako malý šroubek s výpustí. Připravte si nádobu
a šroubovák, případně speciální klíč. Odvzdušnění radiátoru není příliš složité a zvládnete to i sami:

  1. Myslete na to, že z radiátoru může uniknout horký vzduch, buďte opatrní.
  2. Šroubovákem nebo speciálním klíčem uvolněte odvzdušňovací ventil. Podle syčení vzduchu poznáte,
    že z radiátoru odchází nahromaděný vzduch.
  3. Pokračujte do doby, než z ventilu začne vytékat voda. Tu zachyťte do připravené nádoby. Poté ventil dotáhně Snažte se vypustit vody co nejmé.
  4. Vlivem odvzdušnění může v otopné soustavě dojít ke ztrátě tlaku. V takovém případě vodu dopusťte
    a soustavu znova natlakujte. Na pomoc si vezměte návod k obsluze kotle. Moderní kotle se umějí dotlakovat automaticky samy.

 

Pokud se obáváte, že je celý postup nad vaše síly, nechte to na odborníkovi. Kontaktujte topenáře, který provede odvzdušnění radiátorů i dotlakování kotle během chvíle. Odborníka zavolejte i tehdy, když se radiátory zavzdušňují během topné sezony opakovaně.

 

 

 

 

Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=ZzJ0EeCSKNY&t=3s
https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/pravidelny-servis-topne-soustavy-180089
https://www.e15.cz/jak-odvzdusnit-radiator-postup-odvzdusneni-topeni

 

Zdroj foto: Atlas / Adobestock.com