Bedly na kořenové zelenině

Bedly na kořenové zelenině

 

Možná už Vám houby lezou krkem, ale letos už to bude asi naposledy (i když na italské houbové risotto by v zimě mohlo dojít : -)) … Dostala jsem opět zásilku bedel a zpracovala je v mém oblíbeném receptu. Omáčka může chutí mírně připomínat svíčkovou, ale do té naší rodinné má ještě míle daleko. S knedlíkem, bramborem je to vynikající záležitost na podzimní dny (večery).

SUROVINY

250 g bedel (nevím, jak to může chutnat s jinými houbami, třeba žampiony…)
100 g nahrubo strouhané mrkve
100 g nahrubo strouhané petržele
100 g nahrubo strouhaného celeru
1 větší cibule, řepkový olej
3 lžíce rostlinného másla
(nemusí být, ale je to samozřejmě lepší)
10 kuliček nového koření, 2 bobkové listy
3 lžíce mouky na zahuštění – používám rýžovou bezlepkovou, ale pak tu omáčku posadíte vedle knedlíku a je to marný : -)

500 ml zeleninového vývaru, 200 ml rostlinné smetany, sůl, pepř, lžíce cukru, 3 lžíce převařeného octa

(ať se nám omáčka nezdrcne)

V hrnci/ve woku rozehřejeme společně olej s máslem a přihodíme nadrobno pokrájenou cibuli, kterou restujeme na barvu. Přidáme kuličky nového koření (pokud je nemáme v pytlíku, ten přidáme případně později), nastrouhanou kořenovou zeleninu a restujeme společně třeba 10 minut, aby zelenina pustila chuť a omáčka jí byla plná.

Pokud se nám zelenina nebo i cibule zpočátku opéká nerovnoměrně, doženeme to podlitím vodou, kdy se nám barva zeleniny krásně sjednotí. V mezičase, kdy ale zeleninu občas stále mícháme, na větší kousky pokrájíme bedly. Houby se nám svaří, takže s nimi se opravdu nadrobno nekrájíme. Houby přidáme do směsi zeleniny. Vše společně zarestujeme a zaprášíme mokou, abychom omáčku zahustili. Zalijeme vývarem, přidáme bobkový list, pepř, sůl a společně dusíme asi 20 minut, než nám změkne zelenina, houby a zavaří se mouka. Ke konci zalijeme smetanou a dochutíme lžící cukru a převařeným octem.

 

 Dobrou chuť s dobrým jídlem přeje Pet