Vánočka s lískovými oříšky a rozinkami

Vánočka s lískovými oříšky a rozinkami

Co budete potřebovat?

375 g hladké mouky Babiččina volba
NA KYNUTÉ TĚSTO

30 g čerstvého droždí
80 g krupicového cukru
150 ml mléka
80 g másla
40 g rozinek máčených v rumu
40g mletých lískových ořechů
1 lžička bourbon vanilky
2 žloutky + 1 vejce na potření
kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu
špetka soli

 

A jak na to?

Mouku nasypte přes síto do mísy, uprostřed utvořte důlek a rozdrobte do něj droždí. Zasypte lžící z odměřené dávky cukru, přilijte trochu  vlažného mléka a zahrňte troškou mouky z mísy. Nechte v teple vzejít kvásek, trvá to asi 10 minut. Pokud se za tu dobu nic nestane, je kvásek nefunkční a je potřeba začít znovu.

Nyní přidejte zbývající cukr, vanilku, kůru z citronu, sůl. Dolijte zbytek vlažného mléka, rozehřáté máslo a vše vypracujte ideálně v robotu do hladkého těsta. Nechte jej pracovat na nižší otáčky, dokud není těsto kompaktní a nelepivé. Nakonec zapracujte také rozinky máčené v rumu, bez tekutiny. Přendejte zpět do mísy, zlehka zaprašte moukou a v teple nechte kynout minimálně 60 minut.

Poté těsto rozdělte na 4 díly, utvořte dlouhé válečky a zapleťte. Postup si můžete přesně zobrazit v našem videoreceptu (po naskenování QR kódu). Potřete vyšlehaným vejcem, zasypte plátky mandlí. Nechte na plechu vyloženém pečicím papírem ještě kynout 25 minut. Poté pečte v předehřáté troubě při 180°C nejprve 10 minut, poté snižte teplotu na 160°C a pečte dozlatova, dohromady asi 30 minut. Kontroluje špejlí. Nakonec vánočku ozdobte plátky mandlí a moučkovým cukrem.

Videorecept můžete shlédnout zde:

 

 

 

Ingredience:

droždí mléko rum