Poctivý domácí podmáslový chléb

Poctivý domácí podmáslový chléb

Ingredience

  • 300 g hladké mouky na kynutá těsta Babiččina volba
  • 200 g žitné hladké mouky Babiččina volba + na vysypání ošatky
  • mouka na vysypání ošatky
  • 12 g octa
  • 12 g soli
  • 15 g čerstvého droždí
  • 3 g kmínu
  • 450 g kysaného podmáslí


Postup

Do mísy robotu nalijte podmáslí pokojové teploty, poté přidejte ostatní suroviny. Mícháme nástavcem „hák“ cca 10 minut. Dohladka vypracované těsto vyklopíme na pomoučený vál, lehce ho poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou, aby neoschlo, a necháme cca 45 minut zrát (těsto by nemělo zrát v průvanu).

Do trouby vložte 2 plechy – na jednom budete péct, druhý dejte na dno trouby – ten použijeme pro vytvoření páry.  Rozehřejte troubu i s plechy na 230 °C (pokud vaše trouba dovolí, předehřejte na 250 °C).

Vyložte si ošatku utěrkou, kterou jste předtím důkladně pomoučili žitnou moukou.

Z vyzrálého těsta vypracujte na lehce pomoučeném válu bochánek, který přemístěte hladkou stranou dolů do ošatky vyložené utěrkou a nechte dalších cca 50 minut kynout (těsto zdvojnásobí objem).

Vyndejte z trouby plech, na kterém budete péct, a vyklopte na něj chléb. Chléb nařízněte a ihned vložte zpět do rozpálené trouby. Na druhý plech, který máte na dně trouby, nalijte cca 100 ml studené vody. Okamžitě se vytvoří pára. Pozor, pára bude horká. (Páru lijeme na plech proto, abychom ochránili domácí troubu před teplotním šokem, při nalití vody přímo na rozpálené dno či stěny by mohlo dojít k poškození trouby). Ihned po nalití vody dvířka trouby zavřete a nechte páru udělat svou práci.

Pracujte rychle, abyste si troubu nevyvětrali, ale opatrně, abyste se nespálili.

Po 3 minutách pečení s párou troubu otevřete, zbylou páru odvětrejte a vyjměte horký plech, který jste měli na dně trouby. Ten již potřebovat nebudete, nechte ho na bezpečném místě vychladnout.

Teplotu trouby stáhněte na 190 °C a pečte chleba dalších cca 35–40 minut, doba pečení záleží na vaší troubě. Hotový chléb na poklep zvoní.

Chléb nechte vychladnout na mřížce.

 

 

Ingredience:

mouka hladká