Karbanátky z quinoi a fazolí s pečeným plněným batátem

Karbanátky z quinoi a fazolí s pečeným plněným batátem

Další podzimně laděný recept, kterému říkám „trouba eintopf“ a důvod je jednoduchý. Smažené karbanátky v tuně oleje jsou sice na chuť lepší, přiznám bez mučení, ale pak zbytečně mučíme své tělo přepálenými tuky a to, že právě nově oblékáme podzimní kabát nemusí znamenat, že se vzdáváme povinnosti starat se o své tělo a o to, jak vypadá až do příštího léta ????

Quinoa, slovo v našem slovníku možná teprve nedávno zařazené, avšak jedná se o pseudoobilovinu, kterou do slovníku přidali již před 5000 lety obyvatelé Jižní Ameriky. Quinoou je dobré nahradit oblíbený kus-kus, protože je přirozeně bezlepková, nebo rýži díky nižšímu obsahu sacharidů. Základem této superpotraviny je vysoký obsah bílkovin, nezanedbatelný obsah minerálů jako jsou vápník, železo, draslík, zinek, hořčík a také vitamíny od beta-karotenu, přes vitamin C, kyselinu listovou až po riboflavin. Quinou v receptu doplníme červenými fazolemi, které dohromady utvoří plnohodnotný základ bílkovin. Z Ameriky si ještě dovezeme batáty, které jsou svým složením nutričně výhodnější než „obyčejné“ brambory a výsledné jídlo s nimi bude určitě lépe chutnat. Batáty mají více vlákniny, méně sacharidů, obrovské množství vitamínu A a dále vitamíny C, K a z minerálů vápník, hořčík, draslík a sodík. Jdeme vařit… vegansky, bezlepkově, zdravě, a hlavně jak by řekli po americku „tasty“!


KARBANÁTKY

250 g uvařených červených fazolí nebo plechovka koupených fazolí
250 g vařené quinoi – uvařené v zeleninovém vývaru, ať má již nějakou chuť
50 g nasekaných sušených rajčat naložených v oleji
2 jarní cibulky
2 lžíce hrašky či škrobu
3 stroužky česneku
1 lžička uzené papriky
1 lžička čerstvého tymiánu
1 lžička nasekané čerstvé majoránky
sůl, řepkový olej
kukuřičná strouhanka na obalení (nemusí být)

 

PLNĚNÉ BATÁTY

2 velké neoloupané batáty
1 cuketa
olivový olej
sůl
čerstvé či sušené oregano
jarní cibulka
granátové jablko
2 lžíce naklíčených mungo fazolí
fíkové balsamico


Fazole si den předem namočíme, vodu po několika hodinách měníme a dáme samozřejmě novou, ve které budeme fazole spolu s listem bobkového listu vařit a během vaření odstraňovat bílou pěnu z vodní hladiny. Toto všechno nám pomůže u fazolí zredukovat antinutriční látky a fazole se tak stanou pro nás dobře stravitelné. Příliš zdlouhavé? Sáhněte po plechovce! Quinou si v sítu propláchneme horkou vodou, abychom se zbavili její mírné nahořklosti a uvaříme ji v poměru 1:2 v zeleninovém vývaru po dobu cca 15 minut.

Mezitím si zapneme troubu na 180°C. Do pekáčku dáme omyté a rozpůlené batáty, ze kterých jsme vyřízli část dužiny, aby nám vzniklo místo na náplň. Batáty zakápneme olejem, osolíme a předpečeme cca 10 minut. Vyříznuté vnitřky pokrájíme na malé kostičky, stejně pokrájíme i neloupanou cuketu a spolu s olejem, solí a bylinkami promícháme v misce. Po 10 minutách směs naklademe na batát a pečeme dalších cca 15-20 minut.

Uvařené fazole rozmačkáme v míse na kaši a přidáme uvařenou quinou. Nadrobno nakrájenou jarní cibulku osmažíme na 2 lžících řepkového oleje a přidáme spolu se všemi ostatními ingrediencemi do směsi, vše smícháme dohromady a ochutnáme. Pomocí tvořítka nebo pouze svými zlatými českými ručičkami namočenými ve vodě tvoříme malé karbanátky, které pečeme na pečící folii či papíru dozlatova při 180°C.

Na co se cítíme, to si naložíme na talíř a na batáty můžeme ještě přidat naklíčené mungo fazole, zrníčka granátového jablka, pokrájenou jarní cibulku a přelít je fíkovým balsamicovým octem.

 

Dobrou chuť s dobrým jídlem přeje Pet :- )