Podzimní teplý salát z qunoi a zeleniny

Podzimní teplý salát z qunoi a zeleniny

Mnohočetné výhody quinoi jsme si vyjmenovali v jednom z minulých receptů, tak proč z tohoto zázraku neuvařit další skvělé jídlo? Je podzimní jak použitými surovinami, tak i barvami, které svádí to dobré, zdravé jídlo uvařit a sníst :)


Salát je doplněný avokádem, ovocem, které svou výživovou hodnotou pro lidské tělo za quinou vůbec nezaostává. Recept doplňuje o zdravé tuky, kterých obsahuje sice dost (15 – 23g na 100g váhy), ale jedná se o nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo velmi prospěšné, jsou to tzv. přátelské tuky. Seznam všech vitamínů a minerálů je dost dlouhý. Na něj ještě přidejte vysoký obsah vlákniny a antioxidantů, možná je srozumitelnější říci to, že avokádo vám pomůže snížit tlak, snižuje zánětlivé procesy v těle, je dobré v prevenci proti rakovině. Studie ukázaly, že přidáním avokáda či avokádového oleje do jídla zvyšujeme antioxidační absorpci, což znamená, že zvyšuje nutriční hodnotu ostatních potravin, které jíte. Tak jdeme vařit…


SUROVINY

1 hrnek quinoi
1,5 hrnku zeleninového vývaru
2 lžíce řepkového oleje

2 menší bulvy vařené červené řepy
¼ dýně
2 žampiony
½ menšího lilku
¼ brokolice
½ žluté papriky
pár listů čerstvého špenátu
hrst vlašských ořechů + lžíce javorového sirupu
zrníčka granátového jablka
1 zralé avokádo
olivový olej
sůl, čerstvě mletý pepř


Červenou řepu koupíme vařenou či si ji sami uvaříme, trvá to však docela dlouho dle velikosti bulvy. Pokrájíme jí na kostičky. Na plech dáme na plátky pokrájenou dýni, žampiony, růžičky brokolice a kostičky lilku, který jsme nechali posolený chvíli vypotit – zbavíme se tak jeho nahořklé chuti. Vše polijeme malým množstvím olivového oleje, posolíme, můžeme přidat trochu oblíbených jemných bylinek či pepř. Někam do rohu plechu dáme ještě vlašské ořechy, které zakápneme lžící javorového sirupu, budou mít krásně karamelovou chuť a vše spolu pečeme při 180 stupních a zeleninu i ořechy hlídáme. Dýně se peče samozřejmě nejdéle, takže postupně do mísy odebíráme zeleninu, které už je hotová. Třeba brokolici stačí 5-10 minut, aby měla ještě stále krásnou barvu a byla na skus. Žampionům dopřejeme barvu. Dýně se peče cca 15 -20 minut a až po jejím mírném vychladnutí ji nakrájíme na kostičky, budou tak držet tvar.

Mezitím si v cedníku několikrát velmi horkou či vařící vodou propláchneme quinou, abychom se i u ní zbavili nahořklé chuti. V hrnci rozehřejeme olej a chvilku na něm „opečeme“ quinou. Tato příprava má suplovat přípravu dušené rýže, aby byla quinoa sypká. Quinou zalijeme zeleninovým vývarem, stáhneme plamen a pod poklicí dusíme 15 – 20 minut. Pokrájíme si nadrobno listy špenátu a papriku na kostičky, můžeme si na plátky nakrájet půlku avokáda, abychom jej pak mohli stočit do efektní květiny. A nebo se s tím nemusíme trápit a pokrájíme ho na kostky, fakt to ničemu neublíží ;)

Veškerou pečenou zeleninu smícháme s uvařenou quinou, řepou, nasekaným špenátem a paprikou. Na talíři dozdobíme/dochutíme vlašskými ořechy, zrníčky granátového jablka a avokádem, které posolíme a opepříme. Můžeme si vzít plátky nejlépe nějakého celozrnného opečeného chleba, na který pak můžeme ochucené avokádo namazat – je to fakt lahoda! Jen už to nebude bezlepková verze, ale co, žijeme jenom jednou ;)

 

Dobrou chuť s dobrým jídlem přeje Pet