Zdravá střevní mikroflóra je klíčem k dlouhému životu

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Naše imunita sídlí ve střevech a její intenzitu určuje stav našeho mikrobiomu. Hektický styl života, špatná strava, ale i cestování do exotických zemí, stres a antibiotika dokážou negativně ovlivnit stav našeho mikrobiomu. Střeva se poté nedokážou účinně bránit patogenům a toxickým látkám, což může vyústit až v chronický zánět. Jak účinně posílit střevní mikrobiom a zabránit tak rozvoji dalších nemocí, jako jsou například alergie a atopický ekzém, radí odborná konzultantka lékáren Benu PharmDr. Ivana Lánová.

 

Naši imunitu, psychiku a celkový zdravotní stav ovlivňuje především naše střevní mikroflóra, neboli mikrobiom. Každý z nás má naprosto unikátní střevní mikroflóru. Najdeme ji v tlustém střevě a skládá se z mikroorganismů, takzvaných tělu prospěšných bakterií, které jej chrání od různých patogenů, toxických látek a infekcí. Aby tyto mikroorganismy správně plnily svou úlohu, je potřeba se o ně starat. Náš mikrobiom ovlivňujeme stravou, aktuálním zdravotním stavem a i psychikou.

 

NEPŘÁTELÉ MIKROBIOMU? STRAVA, STRES A ANTIBIOTIKA

Naše trávení a především to, co trávíme, má velký vliv na naši imunitu. „Pokud chceme mít zdravou střevní mikroflóru, je potřeba vyvarovat se většího množství cukrů a průmyslově zpracovaných potravin. Naopak bychom měli zvýšit příjem vlákniny, zeleniny, fermentovaných výrobků, a především dbát na to, aby naše strava byla pestrá,“ vysvětluje PharmDr. Lánová.

Konvenčně pěstované druhy zeleniny a ovoce jsou v době svého růstu i po sklizni ošetřovány různými pesticidy, aby vydržely transport a nekazily se. Tyto chemikálie pak negativně ovlivňují náš střevní mikrobiom a narušují ho. Je proto důležité, aby náš jídelníček obsahoval kvalitní potraviny, nejlépe bio původu.

Stres je dalším významným faktorem, který ovlivňuje náš střevní mikrobiom a má i vliv na trávení a vstřebávání tělu prospěšných látek. Chronický stres celkově oslabuje naši imunitu a omezuje trávení. „Hormon štěstí serotonin je z velké části vyráběn ve střevech. Pokud jsou naše střeva oslabená, trpí tím i naše psychika. Chronický stres a špatná nálada jdou ruku v ruce s naším oslabeným střevním mikrobiomem,“ vysvětluje PharmDr. Lánová.

Ačkoliv lékaři přistupují k předepisování antibiotik velmi obezřetně, bakteriální onemocnění bez nich vyléčit nelze. Při léčbě pak dochází ke zničení nejen špatných, ale bohužel i tělu prospěšných bakterií. V ten moment je vhodné začít s užíváním probiotik. „Během antibiotické léčby se pacienti potýkají i s nežádoucími účinky, které ovlivňují trávicí soustavu. Proto v tomto období doporučujeme užívání vhodných laktobacilů, jako například Livsane laktoaktivní kapsle se zinkem, které obsahují 8 miliard živých laktobakterií, 8 probiotických kmenů a jejich součástí je i zinek, který podporuje imunitu,“ říká PharmDr. Lánová.

Na trhu je velké množství různých přípravků, proto je žádoucí poradit se o jejich výběru s lékárníkem. „Na základě konkrétních potíží dokáže pouze odborník – lékárník, nebo lékař – posoudit individuální potřeby a vybrat nejvhodnější typ přípravku. Pokud z nějakého důvodu právě nemůžete zajít do lékárny, můžete výběr zkonzultovat také v naší online poradně  www.benu.cz/poradna. Tým odborných konzultantů je vám neustále k dispozici a pomůže vám zorientovat se v nabídce,“ říká PharmDr. Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu.

 „V případě probiotik a prebiotik, či laktobacilů je důležité dbát na jejich správné užívání. Nejlépe působí, pokud jsou užívány nalačno. Pokud podstupujeme antibiotickou léčbu, je důležité, aby mezi užitím antibiotik a probiotik uběhly alespoň tři hodiny,“ vysvětluje PharmDr. Lánová.

 

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI PROBIOTIKY, PREBIOTIKY A LAKTOBACILY?

Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie a živé kultury, které naše tělo chrání před patogeny, toxickými látkami, infekcemi a mají blahodárný vliv na naši imunitu. Sídlí v tlustém střevě, kde dohlížejí na to, aby se škodlivé bakterie a kvasinky nepřemnožily.

Laktobacily jsou druhem probiotik a patří mezi ty nejznámější. Mimo jiné produkují kyselinu mléčnou a najdeme je i v mateřském mléce. V našem těle přeměňují cukr na kyselinu mléčnou, která zase snižuje pH a brání vzniku různých infekcí.

Prebiotika jsou potravou probiotik. Jedná se o nestravitelnou formu sacharidu, kterou v běžných potravinách najdeme pod názvem inulin. Díky prebiotikům získávají probiotika potřebnou energii k vytvoření správné střevní rovnováhy.

„Všechny tyto tělu prospěšné živé kultury můžeme získat i ze stravy. Probiotika a laktobacily najdeme například v zakysaných mléčných výrobcích jako jsou kefíry, jogurty a acidofilní mléko. Prebiotika najdeme v potravinách bohatých na inulin. Mezi ty patří čekanka, česnek, chřest, cibule a pórek,“ dodává PharmDr. Lánová.

 

JAK POSILOVAT STŘEVNÍ MIKROBIOM U DĚTÍ?

Posilování imunity je velice důležité i u dětí, a to nejen u předškoláků, ale i u kojenců. Střevní mikrobiom se totiž utváří až do 3 roku života a je ovlivňován mnoha faktory. Například kojením i porodem. „V kategorii probiotik pro děti a kojence máme u nás v Benu opravdu široký výběr. Nejpopulárnější jsou kombinace probiotik a prebiotik ve formě cucacích pastilek a kapek. Například Livsane laktoaktivní kapky pro děti jsou vhodné i pro kojence a obsahují až 250 milionů živých laktobakterií,“ uzavírá PharmDr. Lánová.

 

 

Tip z BENU lékárny:

Livsane Laktoaktivní kapky pro děti
Kapsle obsahují 5 miliard živých kvasinek a laktobakterií, které se dostávají do střev živé, a vitamin B2, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálních červených krvinek a k udržení normálního stavu sliznic.

LIVSANE Laktoaktivní kapsle plus vitamín B2
Pokud chcete pouze posílit svou imunitu, zlepšit trávení, případně si pomoct při problémech s akutním průjmem, zvolte Livsane laktoaktivní kapsle s vitaminem B2, které obsahují 5 miliard živých kvasinek a laktobakterií. Tyto kapsle jsou přímo určené k léčbě průjmu a mají blahodárný vliv na trávení. Vitamin B2 navíc přispívá k normálnímu fungování sliznic a chrání před oxidativním stresem.

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

Pokud vás trápí bolesti zad, noci jsou pro vás dost možná noční můrou. Lehnete si do postele
a někdy se i celé hodiny převalujete. Nemůžete najít polohu, ve které by vám bylo dobře. Ve které byste mohli usnout. Ráno jste pak jako zlámaní a děsíte se dalšího večera, další noci… Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby ten vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Představujeme vám naši exkluzivní Krémovou barvu na rty a tváře – naprosto nepostradatelný kousek ve vaší kosmetické taštičce. Tento trendový produkt je zde, aby zcela změnil váš pohled na líčení. Pouze jediným dotekem této všestranné barvy na lícní kosti, rty a dokonce i oční víčka dosáhnete vzhledu, který je svěží, zářící a plný života.

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama