Pouze zlomek tohoto odpadu je recyklován, zatímco většina končí na skládkách nebo ve spalovnách, kde zatěžuje životní prostředí. Přitom existuje řešení, které může pomoci snížit tento neudržitelný trend – repasovaná elektronika.
Starý problém, nové řešení
Pořizujeme-li si nový telefon, málokdy přemýšlíme o tom, co všechno jeho výroba obnáší. K získání potřebných surovin se musí vytěžit desítky kilogramů nerostů, spotřebovat stovky litrů vody během celém procesu vzniká značné množství emisí CO₂. Přesto průměrný uživatel vymění svůj telefon za nový zhruba každé dva až tři roky.
Marketplace refurbed, specializující se na repasování elektroniky, aktivně přispívá k udržitelnosti tím, že podporuje odpovědnější spotřebu prostřednictvím repasované elektroniky. Proces renovace dává druhou šanci již používaným produktům, které po repasi fungují a vypadají jako nová zařízení. V roce 2024 se marketplacu podařilo ušetřit více než 91 milionů kilogramů CO₂, což odpovídá emisím produkovaným 20 000 osobními automobily za rok. Repasovaný smartphone například přispívá k snížení uhlíkové stopy o 83 % oproti novému zařízení, což představuje úsporu až 63,6 kg CO₂ na jeden telefon.
Věděli jste, že … na výrobu mobilních telefonů je nutné použít více než 60 různých materiálů? Ty je potřeba vytěžit, zpracovat a následně z nich vyrobit jednotlivé komponenty, které se spojí do finálního zařízení. |
Proč není repasovaná elektronika běžnější volbou?
Jedním z důvodů, proč spotřebitelé stále preferují nová zařízení, je obava o kvalitu. Ta je však zbytečná. Produkty procházejí až 40 kontrolními a testovacími kroky, aby odpovídaly standardům nových zařízení. Zákazníci tak získají spolehlivou techniku se zárukou, a to za cenu až o 40 % nižší, než u nových modelů. Každý výrobek navíc prochází pečlivým testováním, aby byla zajištěna jeho kvalita a plná funkčnost. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo obavy, tým zákaznické podpory je vždy připraven pomoci a zodpovědět otázky.
Cirkulární ekonomika, tedy systém, který prodlužuje životnost výrobků a snižuje zbytečný odpad, začíná být
i v oblasti elektroniky klíčovým tématem. V Česku se tímto směrem vydávají nejen spotřebitelé, ale i firmy, které stále častěji hledají udržitelnější alternativy.
Den Země jako impuls ke změně?
Den Země každoročně otevírá otázky udržitelnosti, ale skutečná změna vychází z našich každodenních rozhodnutí. Pokud by se repasovaná elektronika stala běžnou volbou, mohlo by to významně zpomalit růst elektroodpadu, který je dnes jedním z nejrychleji rostoucích kategorií odpadu na světě. I zdánlivě malé rozhodnutí, jako volba repasovaného zařízení místo nového, tak může mít reálný dopad na životní prostředí.
Budoucnost elektroniky nespočívá v neustálé výrobě novějších modelů, ale v efektivnějším využívání těch, které již máme. Jedná se o správnou údržbu, zamyšlení se nad tím, zda skutečně potřebujeme nový model,
v nahrazování stávajících zařízení repasovanými a v recyklaci těch, které již nelze opravit.
Více na www.refurbed.cz.
O refurbed:
refurbed je nejrychleji rostoucí online tržiště s repasovanými produkty ve střední Evropě. Společnost byla založena v roce 2017 ve Vídni Peterem Windischhoferem, Kilianem Kaminským a Jürgenem Riedlem a aktuálně zaměstnává přibližně 250 lidí. refurbed nabízí profesionálně repasované produkty s minimálně dvanáctiměsíční zárukou. Portfolio tržiště zahrnuje více než 18 000 produktů, včetně chytrých telefonů, notebooků, tabletů a dalších.
V současné době refurbed působí v 12 zemích, včetně Německa, Rakouska, Švédska, Itálie, Irska, Nizozemska, Dánska, Belgie, Finska, Portugalska, České republiky a Švýcarska. Společnost klade důraz na udržitelnou
a vědomou spotřebu a propaguje znovuvyužití produktů až do konce jejich životního cyklu v rámci principů cirkulární ekonomiky.