Probuďte v sobě génia! Propojte svoje hemisféry

Probuďte v sobě génia! Propojte svoje hemisféry

Chcete být všestranná a zlepšit proces myšlení i výkonnost? Chcete rozvíjet své schopnosti a objevovat nové? Pak přestaňte tvrdit, že jste výhradně „umělecký, nebo pouze technický typ“. Každý v sobě nese v určité míře všechno, jen je třeba tomu pomoct. 


Co umí mozek

Pravá mozková hemisféra je odpovědná za kreativitu, fantazii, intuici, emoce, umělecký projev, pohyb, prostorové vnímání, čili zapamatování osob a prožitků. Levá mozková hemisféra je zaměřena na logiku, analýzu, organizaci, principy čtení, schéma jazyka a čísla. Propojením činnosti obou hemisfér dosáhnete překvapujících výsledků. On totiž i skvělý analytik a logik, ovládající svět čísel, potřebuje při řešení úkolů intuici, fantazii a emoce.

Levá není nešikovná

Většina z nás jsou praváci a levou ruku mají „nešikovnou“. Je to však jen tím, že ji necvičíme. Jak na to? Nejrychlejší, ale dost drsný start začíná v momentě, kdy máte v sádře pravou ruku a nezbude vám nic jiného, než dělat všechno levou. Nemusíte si ale kvůli cvičení lámat ruku, stačí si na to hrát – třeba se česat nebo čistit si zuby levačkou a nabírat levou rukou polévku…

Cviky na papíře

Kreslete obouručně kruh. Pravou stranu pravou rukou a levou stranu levou. Nebo malujte  obouručně srdíčka – na jaře to jde samo J. Můžete se také zkusit oběma rukama současně podepsat. V bance by vám „levý“ podpis asi neuznali, ale není na škodu trénovat.

Zkuste magické osmičky

Na čtverečkovaný papír malujte osmičky oběma rukama současně. Stále je zmenšujte, až na velikost jednoho čtverečku. Prospěje to jak propojení hemisfér, tak koordinaci práce rukou a očí.  K posílení hrubé motoriky se hodí běh po trase „osmičky“. Klidně můžete jezdit osmičky i na kole nebo na kolečkových bruslích. Vyhledejte si k tomu ale raději klidné místo, kde nebudete středem nežádoucí pozornosti… Nakonec, aby i jemná motorika dostala své, opisujte rukama i nohama ve vzduchu osmičky. Samozřejmě vleže, jinak to ani nejde.

Zkuste i kroužky a kraul

Pohybujte současně levou nohou a pravou rukou a pak pravou nohou a levou rukou. Vytrvejte tak dlouho, až vám to jde „od ruky“. Vlastně i „od nohy“. No a po všem tom vytrvalém cvičení přijde odměna sama, však víte, je proč se snažit a o co hrát.

 

 

 

Text: mir