Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa Turecka určitě patří areál Pamukkale. Úžasnou přírodní památku, zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO, tvoří 160 metrů vysoké bělostné kaskády, křehké terasy a jezírka s průzračnou vodou, které vznikly v oblast
Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa Turecka určitě patří areál Pamukkale. Úžasnou přírodní památku, zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO, tvoří 160 metrů vysoké bělostné kaskády, křehké terasy a jezírka s průzračnou vodou, které vznikly v oblasti tektonického zlomu, ležící na jihozápadě Turecka nedaleko města Denizli.
Pamukkale, v překladu zámek z bavlny, je pokrytý sněhově bílým travertinem – usazeninou z minerálních pramenů vyvěrajících na skále.
Po bělostných skalách jen bez bot
Návštěva přírodního zázraku je dnes možná pouze za dodržení přísných podmínek, po vyznačených trasách a naboso. Dříve běžná koupel v jezírkách s termální vodou je už bohužel zakázána, protože hrozila totální devastace přírodního unikátu.
Lázně navštívila i Kleopatra
Místo zaujalo už naše předky, ve třetím století před naším letopočtem zde vznikly antické lázně Hierapolis. Ve městě žilo v době jeho největší slávy až půl milionu obyvatel a jeho zbytky jsou dnes hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Kromě Kleopatřiných lázní, kde si podle legendy slavná egyptská panovnice užívala se svým milencem Markem Antoniem, stojí za návštěvu římské divadlo pro 8500 diváků, Apollónův chrám, svatyně martyrion sv. Filipa či monumentální fontána a Domitianova brána. Nedaleko města se rozkládá obrovská zachovalá nekropole (pohřebiště) s mnoha typy hrobů.
Do podsvětí raději ne
Antičtí obyvatelé Hierapolisu uctívali řadu bohů. Před obávaným zemětřesením, které město nejednou poškodilo, je měl chránit Poseidon. Ochráncem města byl Apollon a jeho sestra Artemis. Četné oběti byly přinášeny i Hádovi, vládci podsvětí, k němuž to lidé žijící ve městě neměli daleko, protože v Hierapolisu byl vstup do jeho říše – Plutonium. Je to chodba, která vede do malé podzemní jeskyně plné jedovatých plynů, zaplavené vodou.
Koupel v zatopené ulici
Vykoupat se na travertinových terasách sice dnes už nelze, ale neméně jedinečný zážitek nabízí návštěva místních přírodních lázní Pamukkale Thermal. Ty leží v místě zatopené ulice antického města, takže návštěvníci plavou mezi povalenými antickými sloupy a troskami starobylých domů.
Text: Lenka Fukalová, zdroj a foto: wikipedie.com
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)