Zastavte obezitu dětí

Zastavte obezitu dětí

Ze sta dětí, které se narodí, je v pozdějším dětském věku více jak čtvrtina obézních. A obezita roste s nimi. V dospělosti se z nich stávající jedinci se sníženou kvalitou života a také se sníženým sebevědomím. To se negativně projeví na jejich psychickém vývoji. P


Ze sta dětí, které se narodí, je v pozdějším dětském věku více jak čtvrtina obézních. A obezita roste s nimi. V dospělosti se z nich stávající jedinci se sníženou kvalitou života a také se sníženým sebevědomím. To se negativně projeví na jejich psychickém vývoji. Přitom poměrně jednoduché řešení existuje v jakémkoli věku…

obezita ID-100253073

Možná si říkáte, že většina dětí za obezitu nemůže. Mají k tomu vlohy. Děti za ní opravdu nemohou, mohou za ní jejich rodiče, kteří je už od malička navykají na nesprávný životní styl. Své děti uklidňují, že povyrostou a všechno se tak nějak spraví samo. Samo se všechno ale spravuje jen v minimálním počtu případů a tak určitě stojí za to, aby se poptali odborníků, jakým způsobem problémy s boubelatější ratolestí řešit.

Kila, nepřítel tělaobezita ID-100173195

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že s obezitou nesouvisí jen vizuální problémy, ale hlavně celková kondice organismu. Obézní děti mají často problémy s pohybovým aparátem. Začínají nesprávným držením těla a končí problémy s klouby. „Děti jsou také méně mrštné, mají zpomalené pohybové reakce a tím se vystavují i zvýšenému riziku úrazovosti,“ říká primářka MUDr. Marie Nováčková z Lázní Teplice nad Bečvou a.s., které se specializují na léčbu dětské obezity. Obezitou si zakládají na srdeční obtíže, zvýšený krevní tlak i cholesterol, často se u nich vyskytují, potíže s dýcháním a zadýcháváním, spánková apnoe nebo únava. Proti všem těmto obtížím působí preventivně lázeňská léčba.

Genetika není nepřekonatelná

„Mnozí rodiče se vymlouvají, že obezita jejich dětí je determinována genetickou výbavou. Přitom jen minimální počet dětské obezity má genetický základ.,“ říká primářka MUDr. Marie Nováčková z Lázní Teplice nad Bečvou a.s. Problémem je, že rodiče chtějí málokdy slyšet, že právě jejich dítko je obézní a nesprávně živeno. První, kdo dítě kontroluje a sklonů k obezitě by si měl všimnout, je pediatr, který může navrhnout racionální a správnou dietu „U většiny  dětí opravdu stačí navyknout je na zdravější a hlavně pravidelné stravování. Přitom by měl být zachován optimální příjem všeho, co dítě potřebuje – bílkovin, vápníku, vitamínů a tak dále. Důležité je hlavně vyřadit zlozvyk, se kterým se v poslední době často setkáváme. Je to přemíra sladkého a absence ovoce a zeleniny,“ doplňuje lékařka.

obezita ID-10068923 Dívejte se na to, co dítě jí

To, že za nadváhu dítěte může mnoho sladkostí, dokazují i statistiky. Počet obézních dětí totiž od roku 1995 stoupl o čtvrtinu. Je to dáno právě skladbou jídelníčku. Klasický jídelníček v roce 1995 vypadal asi takto. K snídani krajíc chleba namazaný máslem, k svačině pomeranč nebo jablko, k obědu plátek masa a brambor nebo rýže, k odpolední svačině kousek ovoce nebo pečiva a k večeři bezmasé jídlo. A jak vypadá jídelníček šestiletého dítěte dnes? Snídá cereální kuličky, které jsou plné cukru, svačí piškotové laskominy, apod. Pokud obědvají ve škole, dostanou pro dítě vhodnou stravu, pokud ne, častokrát si sami kupují hranolky s kečupem, hamburgery, hot dogy, párky a další energetické bomby. Odpoledne svačí kousek pečiva a večeří většinou rychlou studenou večeři z důvodu nedostatku času rodičů. V jídelníčku zcela chybí ovoce a zelenina, dostatek vlákniny, vitamínů a minerálních látek, které se rodiče snaží dohánět tabletami a příjem cukru je o třetinu vyšší, než by měl být. „Proto, aby dítě bylo v kondici a současně se mohlo správně vyvíjet obezita ID-10033736potřebuje optimálně vyváženou stravu cukrů, tuků a bílkovin, ale hlavně denně dostatečný pohyb“ varuje lékařka MUDr. Marie Nováčková z Lázní Teplice nad Bečvou a.s.. Pokud jedna ze složek stravy výrazně chybí, dětské tělo  si už nedokáže vytvořit například dostatek svalové hmoty, hůře pracuje s glukózou, jejíž přebytek neumí přeměňovat na energii a začíná tuk ukládat.

Lepší pozdě, nežli později

Ideální je děti učit zdravému a vyváženému jídelníčku už ve velmi útlém věku. Prakticky od narození musí jíst každé tři hodiny a to by mělo přetrvat do dětství, dospělosti i stáří. Na druhou stranu – nikdy není pozdě na to se zamyslet nad jídelníčkem svého dítěte a začít mu věnovat pozornost. Ze dne na den ale nelze dítěti zcela vynechat sladké a převychovat jej k zdravému jídelníčku. Tým lékařů a terapeutů radí učit děti jíst zdravě formou hry. - Naučte je jíst zeleninu například tak, že jim budete vytvářet veselé obličeje a zvířátka, udělejte jim třeba zeleninové proužky (jako hranolky) a nechte je namáčet je do bílého jogurtu ochuceného česnekem a bylinkami - Připravujte jim ovocné dřeně namísto zmrzliny - Nechte je snídat bílý jogurt s kousky ovoce a vloček namísto kuliček s mlékem - Hranolky jim připravte doma v troubě - Hamburgery jim připravte s krůtího mletého masa a celozrnné housky - Zařaďte jim jedno sladké jídlo týdně pro radost (palačinky, lívanečky, bramborové šišky s mákem, škubánky…) - A sladkosti jim dávejte maximálně 2x týdně za odměnu - Nechte děti připravovat jídlo s Vámi – vykrajujte srdíčka ze sýra a vysvětlujte, proč je nutné jíst sýr a proč je špatné jíst bonbóny - Buďte důslední a neustupujte při prvním dětském pláči

Když nic z toho nepomáhá

Pokud děti snižování váhy nedokážou korigovat sami s rodiči, je vhodné začít spolupracovat s odborníky či dítko svěřit do jejich dlouhodobější péče. Proces redukce hmotnosti musí být pozvolný, aby byl účinný. V extrémních případech je vhodný pobyt v  lázních, které se specializují na léčbu dětské obezity. „V projektu Hubneme s Radostí se opravdu  snažíme, aby v naší dětské léčebně s příznačným názvem  Radost, byla dětská radost cítit,“ vysvětluje MUDr. Marie Nováčková. Jedinečný a zábavný způsob léčby dětské obezity, který je plný animačních programů zaměřených na pohyb a zdravou stravu. V léčebně je také možný doprovod rodičů, kteří budou ubytováni přímo s dětmi na jednom pokoji. Během pobytu mohou rodiče absolvovat celý léčebný program, naučí se základní prvky cvičení, zdravé výživy a mohou pokračovat s rehabilitací nebo redukčním plánem v domácím prostředí. Během lázeňské léčby děti pokračují ve vzdělávacím i výchovném programu v základní případně mateřské škole.