Vánoční speciál: Vanilkové rohlíčky.

Vánoční speciál: Vanilkové rohlíčky.

Vanilkové rohlíčky jsou jedním z nejtradičnějších druhů vánočního cukroví a najdete je na každém stole u většiny českých domácností. Jak už to tak bývá, na největší klasiku je také nejvíce druhů receptů. Jaký je ten váš? Suroviny: 80 g vlašských ořechů


Vanilkové rohlíčky jsou jedním z nejtradičnějších druhů vánočního cukroví a najdete je na každém stole u většiny českých domácností. Jak už to tak bývá, na největší klasiku je také nejvíce druhů receptů. Jaký je ten váš?

hobbymanie tv

Suroviny:

  • 80 g vlašských ořechů
  • 2 žloutky
  • 280 g hladké mouky
  • 200 g másla
  • 80 g cukru moučka
  • cukr moučka s vanilkou na obalení
 

Příprava:

Máslo si vyndáme z lednice a necháme pořádně změknout. Mezitím si důkladně umeleme ořechy, na co nejjemnější drť - ta je dle mého názoru do vanilkových rohlíčků ta nejlepší. Do mísy nebo na vál si prosejeme mouku a cukr. Smícháme ji s ořechy a žloutky. Po částech do těsta zapracujeme máslo a vše rychle zpracujeme. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme aspoň půl hodiny uležet v lednici - uležení je důležité - na těsto se rozhodně nesmí spěchat. Nemělo by jak správnou konzistenci, tak by se to ve výsledku propsalo i na chuti. Z uleženého těsta tvarujeme malé rohlíčky, které skládáme na plechy vyložené pečícím papírem. Tvar rohlíčků je v každé rodině jiný. My máme radši tlustší a více zatočené. Ale znám i spoustu rodin, kde rohlíčky vypadají spíše, jako tenké provázky. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při 180 °C dorůžova. Horké upečené rohlíčky obalujeme v cukru ovoněném vanilkovým luskem (já osobně praktikuji vanilkový lusk, ale vanilkový prášek je dostatečně vhodnou náhražkou a nemusíme se jej bát použít) a ukládáme do krabice. Necháme je den v teple uležet a pak je můžeme skladovat. Konkrétně tomuto receptu neuškodí ani mrazák, ba naopak, rohlíčky, které z něj vytáhneme jsou pak velmi křehké.    

Něco málo z historie:

Vanilkové rohlíčky jsou tradičním vánočním cukrovím. Není tomu tak ale pouze u nás. Původ vanilkových rohlíčků hledejme v Rakousku, ve vídeňských cukrárnách a kavárnách už v dobách Rakousko-Uherska. Výbornými vanilkovými rohlíčky proslula dvorní císařsko-královská cukrárna Demel, která, ač se to zdá téměř nemyslitelné, ve Vídni působí dodnes. Naštěstí pro nás, recept na vanilkové rohlíčky Demel odtajnil rakouský restauratér tureckého původu Attila Dogudan, který tradiční cukrárnu a pekárnu dnes provozuje. A něco málo k jejich původu. Historie dvorní cukrárny sahá až do roku 1786, kdy se Ludwig Dehne z Württembergu usadil ve Vídni. Založil si živnost, ve které se věnoval prodeji mraženého zboží. Nedlouho na to svůj sortiment rozšířil o cukroviny, koblihy a podobné pekařské výrobky. Jeho syn nechtěl v tradici pokračovat a tak se rozhodl cukrárnu prodat, a to roku 1857 svému prvnímu asistentovi - Christophu Demelovi. Cukrárna se v této rodině dědila po celé generace a tak je tomu až dodnes, kdy další potomek Christopha Demela vede téže cukrárnu, s tímtéž sortimentem, kterou jeho předem před lety zakoupil.   Slyšeli jste někdy o historii vanilkových rohlíčků? Připravujete je pravidelně? A jaký recept je váš oblíbený? Podělte se s námi v komentářích.   Markét ,)