Hned u první věty tohoto odstavce jsem hned na mysli laboroval, zda tento článek nebude brán jako antifeministický protest, který vyvolá v něžném patriotském pohlaví hněv a zpětnou vazbu se silou Amazonek. Samozřejmě, že tu nechci kázat pravidlo, že žena patří domů ke s
Hned u první věty tohoto odstavce jsem hned na mysli laboroval, zda tento článek nebude brán jako antifeministický protest, který vyvolá v něžném patriotském pohlaví hněv a zpětnou vazbu se silou Amazonek. Samozřejmě, že tu nechci kázat pravidlo, že žena patří domů ke sporáku, přestože bych rád nahlédl do jejich kuchyně. Zajímá mě osud českých female MC´s, které nám v naší krátké historii prošly ušima a proč právě ony vyšuměly jak otevřená minerálka. Je třeba se na to podívat z více úhlů pohledu, ale stále s jasným faktem, že v roce 2014 v naší zemi neběhá rapperka, z jejichž tvorby by mi čelist padla k botám.
Ne, že by to i s mužským rapem byla nějaká obrovská velesláva, která by hrdě konkurovala evropským mocnostem nebo za velkou louží přitahovala pozornost více než billboard z McDonald´s. Přesto je to stále o několik pater činžovního domu lepší než u žen. Máme tu tváře, které se zjevily jen jednou a pak se zahalily závojem temna a máme tu i ty, které potenciál vykazují, přesto zatím nemají co nabídnout. Dát do kupy seznam všech zástupkyň z Čech, které kdy koketovaly s mikrofonem, je záběr, který nejeden mozkový závit rozžhaví do běla. Možná, že jsem si místy připadal jako Vavřinec Hradílek ve svém kajaku v těch nejdivočejších peřejích. I samotné rozčlenění je zapeklitým oříškem, který by nerozlouskla ani Libuše Šafránková.
Po prvním pokusu sestavit tento článek jsem uvažoval o historické posloupnosti, ze které jsem nakonec vycouval z jediného prostého důvodu. Přestože naší scénou již několik zástupkyň něžného pohlaví prošlo, některé se ohřály fakt jen poskromnu, zatímco jiné dokonce nabídly i nějakou tu dlouhohrajku. Zmapovat je všechny by nezvládl ani turistický průvodce, a proto jsem vděčný svým kolegům, kteří mé mezery ve znalostech zaplnili i vlastními postřehy. Po celkovém náhledu na věc se dá zcela jednoduše říct, že malá země nemůže produkovat ženské rapperky v takovém počtu, jako více zalidněné kouty světa.
Možná jednoduchý závěr, který při hlubším zkoumání dozná i dalších a dalších příčin. Přestože se tu snažím naznačit, že ženy nepatří jen k těm kotlíkům, ve kterých kuchtí manželům pochutiny, jejich průbojnost a vůle na scéně k tomu ale opět směřují. Když se nad tím tak zamyslíme, žádná z našich rapperek neměla tu sílu setrvat na očích obdivovatelů delší dobu. Pokud tedy nepočítáme ty, které časem vyměnily žánrový háv a stále se plácají v tom nepřeberném množství libozvučných tónů. Pokud nebudeme počítat mezi prvními rapperkami (ač v té době Jitka Zelenková ani netušila, že její tvorba bude ten náš oblíbený kult dosti připomínat) se dá počítat Lela Geislerová z původních WWW, která nezůstala jen stínem svých známých sester hereček Anny a Ester.
Nyní se zrovna brodíme v dobách, kdy tu první interpreti teprve objevovali, jak používat svůj kyj a vylezli prvně z jeskyní do divoké přírody. Tehdy ženy opravdu seděly jen u ohně a staraly se o své adolescenty. O mnoho dní později, když už Kolumbus dávno objevil v textech Ameriku a rapper si po vzoru Galilea Galilei prosadil, že se země točí kolem něj, začaly i ženy v mužské nepřítomnosti (i když jak se to vezme) koketovat s prvními myšlenkami ventilovanými skrze mikrofon. Závorku v předešlé větě jsem použil záměrně z prostého důvodu, neboť první české rapperky se k rapu dostali díky svým partnerům. Již zmiňovaná Lela z WWW, která tehdy chodila se Sifonem, která do paměti fanoušků tuzemského hip-hopu utkvěla především skladbou Nemám rád na desce PSH. I další partnerky dostaly svou šanci od svých protějšků. Za zmínění stojí především Ewička & MC Shackie, které se ve skladbě Hvězdy objevily na kompilaci Lyric Derby z roku 2002. Že netušíte, o koho to vůbec jde? Prvně zmiňovaná byla známá Patricka (ano, toho mocipána PAtrick Records) a druhá pro změnu drahou polovičkou MC Golda z historických KL Emsis. Další žena v této hře si říkala MC Tchybo, která koketovala s frontmanem Syndromu Snoop Gipsym. Všem doposud zmiňovaným dávám plus za ty gule, které si musely někde zřejmě vypůjčit, aby vylezly s kůží na trh.
Pro pokračování textu klikněte
ZDE
Foto: Pinterest
Re: Proč nemá český rap stále důstojného zástupce něžného pohlaví?
Mc.Shackie (host) / před 3 lety 10.12.2021 14:31
Zřejmě reaguji příliš pozdě na nesmyslný článek, jehož obsahem jsou pouhé dohady a spekulace. Nutno podotknout ,že v době, kdy jsem vzala do ruky poprvé mikrofon jsem byla naprosto singl a v zádech mi nestál žádnej maník, kterej by mě směroval. Jediná spojitost mezi mnou a členem KL Emsis je instrumentálka k songu "Hvězdy" a následně instro k songu "Nejsme to", který byl dle mého názoru o mnoho vyspělejší.(lze přehrát na youtube')a porovnat .Věřím ,že sám člen KL Emsis by potvrdil ,že mezi námi byl skutečně jen vztah v přátelské rovině ,i když z jeho strany trochu platonické lásky vůči mě nevylučuji. Ewička je moje kamarádka, momentálně žijící v zahraničí ,zpěvu se nikdy nevěnovala ,v songu mě jen doprovázela ,vynikala především v breakdancu. Ano během natáčení proběhl románek mezi ní a Patrikem, ale neměl dlouhého trvání, jelikož oba dva svého partnera už měli. Jiné aktivity -Mc. Shackie-skateboard ,snowboard ,surf, malba olejem, klavír, benefice ,Afrika a Francouzská republika. Dnes v hudbě ve spojení s Dj glazy-(dj Glazy sound-nahrávací studio, živě instrument-bicí, ságo, piáno )hudba bez komerce.