Nechce mě! Aneb jak se vypořádat s neopětovanou láskou.

Nechce mě! Aneb jak se vypořádat s neopětovanou láskou.

Je jen málo těch, kteří nikdy nezažili bolest z neopětované lásky. Je jedno, zda šlo o dětskou lásku ze školky nebo dlouholetý vztah, ze kterého se po společném soužití láska u jednoho z partnerů vytratila, s neopětováním citů od našich milovaných se setkáváme celý živo


Je jen málo těch, kteří nikdy nezažili bolest z neopětované lásky. Je jedno, zda šlo o dětskou lásku ze školky nebo dlouholetý vztah, ze kterého se po společném soužití láska u jednoho z partnerů vytratila, s neopětováním citů od našich milovaných se setkáváme celý život a v daný moment je bolest nepopsatelná a smíření se s tímto faktem velmi těžké, a i když už je to možná nějaká doba, co vám dotyčný takto zlomil srdce, vzpomínat na to je stále nepříjemnou záležitostí. Bohužel, tomu, že se do někoho zamilujeme a on naše pocity nesdílí, se nejspíš v životě nevyhneme. Jak se ale s touto situací důstojně vypořádat, aby bolest nebyla tak zničující? 00aa

Není to vaše chyba

Většina takto odmítnutých zamilovaných utrpí po větě „Nemiluji tě.“ pořádný zásah na sebevědomí. Mají pocit, že nejsou milováni proto, že je na nich něco, co se tomu druhému prostě natolik příčilo, nebyli pro něj dost dobří, dost krásní, dost chytří, nebo dokonce dost bohatí, na úrovni a tak dále. To, že vás vyvolený partner nemiluje, ba ani nechce dát šanci tomu, aby se mezi vámi rozvinulo něco víc, přitom neznamená, že jste špatní. Každý u své polovičky hledáme něco jiného a to, že u jednoho muže/ženy nevyvoláte sympatie vedoucí k lásce, neznamená, že nejste araktivní, nebo že si kvůli tomu, jací jste, zasloužíte méně lásky. Prostě jen nezafungovala chemie a to se stává, nelze někoho nutit, aby vás miloval. Představte si, že i onen dotyčný si musel podobným odmítnutím někdy projít a možná vám bude hned lépe. Na světě jsou miliardy lidí, tak proč plakat pro jednoho jediného člověka, když tam venku čeká někdo, kdo vás bude bezpodmínečně milovat právě proto, jací jste?  

Naučte se přijímat „Ne“

Jsme odmala učeni, že slůvko NE znamená automaticky něco negativního a proto máme často problém jej vyslovit nebo přijmout. Pokud se snažíte o něčí přízeň, dopředu se stoprocentní jistotou nikdy nevíte, jaká bude reakce. Připravte se na to, že můžete bý00aaat odmítnuti a představte si nástin situace, jaké by to pro vás bylo, kdyby se tak opravdu stalo. (Neznamená to, že máte dopředu počítat s tím, že budete odmítnuti, jen buďte připraveni na obě alternativy, jakmile půjdete s barvou ven.) Co nejhoršího se může stát, když budete odmítnuti? Svět se přeci bude točit dál a vy to rozhodnutí nijak neovlivníte, i když se budete snažit sebevíc, trápit se, smutnit a litovat se, smiřte se s tím a jděte dál. Nejedná se o zkoušku, jejíž výsledek ovlivníte svojí snahou, do situace vstupujete nepřipraveni tací, jací jste a to těžko změníte. Přijměte se a mějte se rádi, potom pro vás NE nebude strašák, ale jen informace. Také máme tendenci si za NE sami dosazovat důvody: „protože nejsi dost hezká“ nebo „protože mě nepřitahuješ“ a jiné, potom odmítnutí nabývá doopravdy negativního významu. Pokuste se to nedělat.  

Na všem zlém je i dobré

A pokud nic z výše uvedeného nepomáhá, zkuste si říct: „Možná je to tak lepší, protože má náročné zaměstnání a i kdyby to vyšlo, nejspíš by se mi tolik nevěnoval.“ nebo něco jiného, co na daného člověka sedí a vám by to nejspíše vadilo. Této technice se říká „kyselé hrozny“ a funguje na principu, kdy se od předmětu vaší touhy odprosíte tím, že se na něm pokusíte vyjmenovat negativa. A je poměrně úspěšná, psychologové ji řadí mezi jeden z nejčastějších ego-obranných mechanismů!   Pokud máte radu, jak se vypořádat s neopětovanou lásku, podělte se o ni s námi komentářem.