Šatníková revoluce

Nakupujete nerozvážně nebo bezhlavě? Vyrazíte si na nákupy a zalíbí se vám hned několik různých věcí. S radostí se s nimi vydáte k pokladně, když najednou uvidíte kouzelné cedule slibující slevy, totální výprodejenebo třeba nějakou akci. Tam si naberete několik další


Nakupujete nerozvážně nebo bezhlavě?

Vyrazíte si na nákupy a zalíbí se vám hned několik různých věcí. S radostí se s nimi vydáte k pokladně, když najednou uvidíte kouzelné cedule slibující slevy, totální výprodejenebo třeba nějakou akci. Tam si naberete několik dalších kousků, které za tu cenu „prostě musíte mít“. Co na tom, že je to o velikost menší, do toho přece zhubnete… Když je pak ale doma vytáhnete z nákupní tašky, nejste tolik nadšená, jak jste si myslela, že budete a navíc ani neladí k oblečení, které již v šatníku visí. Když se zamyslíte… Je vám tento příběh povědomý?

Čtěte také: Zdi, které vás budou inspirovat

Šatníková revoluce

Řešením takového problému je tzv. nákupní strategie. Proberte svoji skříň a vyřaďte všechno, co je tam navíc (viz dále v článku). Poté si sepište seznam oblečení, které v zredukovaném šatníku zůstalo. Seznam může být jak stručný, tak i podrobný (barvy, vzory, střih…). Máte-li svízel s pamětí, vytiskněte si ho v tahákovém, čili miniaturním vydání do peněženky, abyste při příštím nákupu měla šatník „před očima“. Při zkoušení v kabince si řádně promyslete, s čím toto úžasné tričko budete nosit a zda se vám opravdu tolik líbí a hodí. To platí dvojnásob v návalu výprodejového adrenalinu. Nejen že svoje oblečení budete moci snadněji kombinovat, ale ušetří vám to také dost peněz. 

Čtěte také: Nábytek pro letošní rok

Šatníková revoluceChybí vám základové kousky?

O tom, co by dámská skříň měla obsahovat, slyšíme a čteme stále dokola. Mnoho žen přesto tyto léty prověřené rady neposlouchá a v šatníku se jim hromadí barevné, trendy sezónní kousky, které ale skoro není možné nosit různými způsoby nebo dohromady s jiným oblečením. V obchodech tak nezapomeňte projít i věšáky s cedulkami Basics (základ) a vsaďte na klasiku – starou známou černou a bílou. 

Nevyřazujete staré oblečení, které už stejně nejspíš neobléknete?

Mnoho stylistů, odborníků a blogerů se řídí snadným vyřazovacím pravidlem – kolik nových kousků přibude, tolik jich taky musí ubýt. Máte-li přeplněnou šatnu, zamyslete se nad tím, zda se v ní neukrývá i oblečení staré, potrhané, odřené, dlouho vyšlé z módy nebo nevhodné velikosti. Vyhraďte si jeden volný den na nějaké to zkoumání a třídění a budete překvapena, kolik zapomenutých (ať už skvělých či naprosto nevhodných) věcí tam najdete.  Zkuste také věšáky provzdušnit s každou změnou sezóny a na léto uložit kabáty, svetry a oteplovačky do polic, krabic či organizátorů. Máte-li věci, které jsou ještě v dobrém stavu, ale už vás omrzely, nabídněte je kamarádkám nebo je věnujte charitě.

Čtěte také: Nastal čas superžen?

Nemáte v šatníku ani trošku pořádek?Šatníková revoluce

Pokud nemáte ve skříních žádný řád, není divu, že nemůžete najít nic na sebe. Proto si dejte kafíčko, načerpejte energii a pusťte se do organizace. Seřadit své oblečení můžete podle barev a vzorů, podle typu svršků (kalhoty zvlášť, saka a trička zvlášť), podle oblíbenosti nebo třeba podle toho, jak často je nosíte. Pro přehlednost a snadné třídění si pořiďte co nejvíce ramínek (nevěšte dva kusy oblečení na jedno ramínko), ale také třeba krabice a úložné boxy na doplňky, nemačkavé oblečení, spodní prádlo a podobně. Kreativním řešením jsou různobarevná ramínka nebo nálepky, pomocí kterých si šatník rozdělíte podle svého vkusu. Zní to jako spousta práce, ale sama budete překvapená, jak bude další den snadné najít potřebnou věc.

Tip na zábavný úklid v šatníku: Zavolejte si kamarádky na návštěvu a přeorganizujte svůj šatník společeně! Uvidíte, že vám možná pomůžou i od nějakých těch hadříků.

Našla jste se v některém z těchto prohřešků? Jakým způsobem organizujete a udržujete svůj šatník vy?

Text a foto: Natalie K.