Každý pes, jiná ves. Aneb, proč se náš vkus tak liší?

Každý pes, jiná ves. Aneb, proč se náš vkus tak liší?

Krása je subjektivní. Pro jednu znamená pekáč buchet namísto břicha, pro druhou zase pivní pupek. Když už si ale vyberete pupkatého chlapíka jednou, později volíte podobný typ stále dokola. Každá z nás má zkrátka svůj vyhraněný vkus. Jak ale vzniká? Jdete s kamarádkou na kávu a u vedlejšího stolu sedí parta mužů. Vám připadá okouzlující ten modrooký blonďák s tváří hladkou jako zadeček miminka, ale vaše kamarádka rázně odmítá a raději volí vousatého Rumcajse s hnědými vlasy. Proč se nám líbí právě ten a to, co se nám líbí?


 

Může za to názor!

Zkrátka o toho, kdo je okouzlující pro vás, by si kamarádka neopřela ani kolo. Tady totiž přichází na scénu vaše subjektivní hodnocení. To z jedné poloviny tvoří obecné faktory, z poloviny druhé pak náš vlastní názor. Obecné faktory jsou všeobecně známá fakta, např. to, že oválné obličeje jsou přitažlivější, než kulaté, nebo fakt, že asymetrie přitahuje více než symetrie. Se zbývajícími padesáti procenty, které tvoří názor, je to složitější. Váš názor ovlivňuje váš dosavadní život - vaše mládí, prostředí, kde jste vyrůstala, chování rodičů - zkrátka veškeré dosavadní životní zkušenosti.

 

Jaké zkušenosti potřebujeme?

Jaké zkušenosti jsou pro nás tedy ty správné, aby byl správný i náš názor? Nejdůležitější je pro nás informace, kterou nám dává sama tvář. Názor se pak utváří následovně: Spatříte obličej a k němu si vaše podvědomí na základě zkušeností vytvoří informaci. Ta může být pozitivní, ale samozřejmě také negativní. Takže když se k vám choval tatínek jako k princezně, do života vám dal kladnou informaci. Stejně tak to funguje třeba i se zpěváky. Pokud se vám líbí interpretova písnička, bude vám jeho osoba automaticky sympatičtější. A tyto kladné informace přiřazujete také dalším mužům obdobného vzhledu jako oni tatínci, nebo zpěváci.

Názor se samozřejmě neutváří jen v průběhu vašeho dětství. Naopak se formuje celý život. Takže se vám může stát, že vaše partnery srovnáváte s vaší první velkou láskou, nebo nejlepším přítelem.

 

Zajímavé: Dvojčata nemají stejný názor!

Dvojčata. Lidé se stejnou genetickou výbavou, stejnými rodiči, vyrůstající v naprosto stejném prostředí i stejné době. Nezáleží na tom, zda jsou dvojčata stejného, nebo různého pohlaví. Jejich názor se liší! Pokud si vaše dvojče vybere typ podobný vašemu otci, vy si pravděpodobně vyberete typ diametrálně odlišný. A to i přesto, že jste s otcem měla v mládí výborný vztah.

 

A jaký vkus máte vy?