I parfémy mají svůj rodokmen
Jak zachytit libý odér? Přesná charakteristika vůně byla odjakživa poměrně obtížná. Koncem 19. století navrhnul Eugen Rimmel, původem Francouz, ale ve své době největší výrobce parfémů v Londýně (jehož jméno je dodnes známé jako kosmetická značka), uspořádání v
Jak zachytit libý odér?
Přesná charakteristika vůně byla odjakživa poměrně obtížná. Koncem 19. století navrhnul Eugen Rimmel, původem Francouz, ale ve své době největší výrobce parfémů v Londýně (jehož jméno je dodnes známé jako kosmetická značka), uspořádání vůní používaných na výrobu parfémů do osmnácti skupin.
„Ve stejném období se jiný parfumér, Charles Piesse, pokusil uplatnit návrh, jak zařazovat vůně parfémů podle hudebního systému. Tvrdil, že komplexní vůně vzniká coby harmonie jednotlivých elementů, jako když skladatel tvoří symfonii,“ upozorňuje Daniel Kopecký, ředitel internetové parfumerie Parfemy.cz, na historickou zajímavost.
Hudbu můžeme popsat základní linkou, která utváří rytmus, melodickými středními tóny a jiskřivými doteky trianglu nebo pikoly. Složitý systém se sice neuchytil, ale hudební terminologie nakonec částečně ano, i dnes mluvíme o tónech, akordech apod.
Funkční systémový popis parfému je datován do roku 1920, kdy William Poucher sestavil tzv. pyramidu vůní, jejíž systém je založen na nestabilitě parfémových složek. Vůně, které se odpařovaly nejrychleji, nejlépe odpovídaly nejvyšším tónům.
„Na vrcholu pyramidy se tak umístila třeba mandarinka (jedna z nejrychleji se odpařujících vůní), cilantro, levandule, bergamot a mimóza. Zatímco látky, které se odpařují nejdéle - například ambra, balzám, labdanum, dubový mech, kadidlo, pačuli, santalové dřevo, tonka, kuskus - drží podstatu celé pyramidy, a tedy se objevují v základu samotných vůní,“ vysvětluje Daniel Kopecký.
Třípatrová pyramida
Tento klasický, třívrstvý systém se skládá ze tří částí: svrchního tónu, středu a báze. Svrchní tón, jinak zvaný také hlava či odstupující tón, je nejtěkavější částí parfému. „Tento prchavý závan má upoutat pozornost a dát úvodní „zásah“, vytvořit první dojem. Střední tón neboli srdce následně nahradí počáteční závan a představuje podstatnou část parfému, tzv. buket - základní vůni umocněnou bázovými tóny. Třetí spodní tón, jemuž se říká také bázový, zadní, základní, či jasný tón voní nejdéle - nejdéle se odpařuje. Je fixativem parfému a jeho vůně by měla vydržet několik hodin,“ líčí Daniel Kopecký. Při popisu parfému se však sdělují jen základní informace o ingrediencích, běžně se však neuvádějí všechny tóny parfému, neboť ty obsahují v průměru 50 – 100 složek. A jsou i takové, které obsahují i přes 600 složek.
A jaký je váš nejoblíbenější parfém?
Text: DD
Re: I parfémy mají svůj rodokmen
Olga (host) / před 2 lety 04.11.2022 06:24
Já už jsem si svého favorita konečně našla. Nikdy jsem nepoužívala stejný parfém dvakrát, pokaždé jsem si koupila nový a hledala jsem ten pravý a už ho asi mám. Zamilovala jsem se do vůně ARM DI GIO, kterou jsem si objednala z https://www.esensino.cz/ a je to přesně ta květinovo ovocná kombinace, kterou miluju :-) .