Umíte se hádat?

Umíte se hádat?

Nějakou tu bouři ve vztahu občas zažije každý z nás. Výměna názorů prostě ke vztahům patří. Někdy však ve vzteku dokážeme vyslovit něco nepěkného, co už nejde vzít zpět. Jde se pohádat správně, aby nedošlo k rozpadu vztahu? A proč se vůbec nejčastěji hádáme? &n


Nějakou tu bouři ve vztahu občas zažije každý z nás. Výměna názorů prostě ke vztahům patří. Někdy však ve vzteku dokážeme vyslovit něco nepěkného, co už nejde vzít zpět. Jde se pohádat správně, aby nedošlo k rozpadu vztahu? A proč se vůbec nejčastěji hádáme?   argue Taková hádka dokáže vyčistit napětí ve vztahu. Přestanete v sobě dusit to, co vám vadí a posunete váš vztah dopředu. Pokud tedy víte, jak na to...

Proč se hádáme?

Nejčastějším důvodem partnerských hádek jsou peníze. Kdo zaplatí nájem, kdo nákup, jak se budete dělit o hypotéku? Peníze jsou problém, obzvlášť když partneři mají rozdíly v příjmech. Jak z toho ven? Ujasněte si, zda chcete mít každý své peníze, nebo všechny poputují do společného rozpočtu. Potom si je rozdělte. Druhý důvodem jsou domácí práce. Spousta mužů totiž nepřiloží ruku k dílu a to nás ženy pěkně vytáčí. Když ale pro partnery za začátku uděláte vše, co jim na očích vidíte a nic po nich nechcete, nemůžete se pak divit, že nepomáhají. Na třetím místě jsou pak děti a rozdíly v jejich výchově. V těsném závěsu je pak nedostatečné naslouchání a neporozumění. Překvapivě až po tomhle všem následují hádky o sexu.

Jak se dobře pohádat?

Hádka je velmi vyčerpávající. Někdy i malá výtka může přerůst v oheň na střeše a jekot z plných plic. Jak se tedy pohádat, aby partner nadobro nepráskl dveřmi?

Krok první: Naznačte

Než začnete křičet z plných plic, řekněte v klidu, co se vám nelíbí. Nesnažte se hned situaci hrotit a hnát do extrémů. Jen partnera upozorněte, že koš se sám nevynese, nebo že ty trenýrky samy do koše na prádlo prostě neodejdou.

Krok druhý: Správné načasování

Nezačněte s výtkami v nesprávném čase. Doba, kdy si muž obouvá boty a odchází do práce, nebo čas, kdy zrovna jdete pro děti do školy není ideální.

Krok třetí: Spolupracujte

I když na partnera vyletíte, dokažte mu, že také máte své chyby. Nabídněte mu svou pomoc při řešení problému, nebo mu poraďte, jak byste situaci řešila vy. Zkrátka buďte ochotná spolupracovat. Uznejte, že máte také své mouchy.

Krok čtvrtý: Je to jen mezi vámi!

Netahejte do svých problémů vaše okolí. Věty typu Kolega říkal, že... Kamarádka i radila... Když měli moji rodiče tenhle problém... Jste jen vy dva! Partnerovi asi nepomůže zjištění, že o svých problémech dříve mluvíte s kolegy v práci, než s ním doma.

Krok pátý: Zapomeňte na urážky a citové vydírání!

Často, když dojdou argumenty, sáhneme hlouběji a uchýlíme se k urážkám. Začneme se navážet do partnerovi osobnosti, nebo jeho koníčků. Ať tak či onak, vzdejte to! Pokud nemáte co říct, raději mlčte a v tichosti se uklidněte! Zejména ženy jsou pak expertky na citové vydírání. Vodopády slz, výhrůžky nebo odpírání sexu. Pokud to na partnera náhodou zabírá, pak jen malou chvilku. Jako hysterka prostě nepochodíte. Stejně tak vám nepomůže ani vytahování minulosti. Tím se naopak spíše ponížíte a partnera si oddálíte. Zapomeňte také na pomstu. Měsíc neprat prádlo jen proto, že přišel pozdě z práce, nebo nevařit jen proto, že přišel ráno pod obraz není řešením. A rada na závěr zní: Vždy myslete na to, že cílem hádky je usmíření. Pokud chcete partnera jen kritizovat, vzdejte to hned na začátku! Kvůli čemu se nejčastěji hádáte vy? A jak pak rozvířenou vodu zklidníte?