Jak letos už konečně dodržet novoroční předsevzetí?

Zhubnu, budu více šetřit, zaberu v práci, přestanu kouřit. Snad každý si někdy v životě dal nějaké předsevzetí, ovšem jen málokdo jej dokázal naplnit. Odborníci vědí, kde lidé dělají nejčastěji chybu a my vám s jejich pomocí poradíme, jak se jich vyvarovat. Dávejte


Zhubnu, budu více šetřit, zaberu v práci, přestanu kouřit. Snad každý si někdy v životě dal nějaké předsevzetí, ovšem jen málokdo jej dokázal naplnit. Odborníci vědí, kde lidé dělají nejčastěji chybu a my vám s jejich pomocí poradíme, jak se jich vyvarovat.

Jak letos už konečně dodržet novoroční předsevzetí?

Dávejte si jen realistické cíle!

Problém je v tom, že většina předsevzetí je nerealistická, nekonkrétní a mnozí si stanoví přehnané cíle. Jak pak ubíhají dny a výsledky snažení nejsou vidět, tak motivace mizí. S ní odchází i snaha a vše se vrátí do starých kolejí. Nedávejte si proto předsevzetí, o kterém víte, že jej nedokážete splnit. Akorát byste měli špatný pocit ze svého vlastního selhání.

Čtěte také: Silvestrovské mlsání

Kouskujte!

K úspěchu pomůže, když si vytyčíte konkrétní metu. Novoroční předsevzetí si jednoduše rozvrhnete do několika menších kroků a stanovíte si postupné cíle. Dosažení menších cílů je jednodušší. A radost z toho, že jste to dokázali, bude hnacím motorem překonat další sousto.

Odměňujte se!

Sebeodměňování má velmi pozitivní účinek. Ušetřila jste za první měsíc bez cigarety? Kupte si třen svetřík, který chodíte obdivovat už dva týdny. Otevře se vám nový prostor toho, co si nyní můžete dovolit a co jste předtím nemohla. Naučíte se vážit sami sebe za pokroky, které děláte a navíc se už budete těšit na zdolání dalšího krůčku, protože k tobě svetru se perfektně hodil i ten šátek, který jste letmo zahlédla.

Nechte se podpořit!

O svém plánu řekněte také svým nejbližším, kteří vás mohou podpořit a pomoci. Sdílená radost má na psychiku daleko větší význam. Navíc budete potřebovat sem tam pochválit i od někoho jiného, než od sebe sama.

O tom, co už jste zvládli, neustále přemýšlejte!

Při každém zdolávání předsevzetí přijde období, kdy křivka úspěchu nepůjde jen nahoru, ale bude stagnovat, či se mírně zhoupne i směrem dolů. Pokroky si tedy neustále připomínejte, abyste se ve „slabší“ chvilce měli o co opřít.

Předsevzetí neodkládejte!

S naplněním svého slibu zbytečně neleňte. Típněte poslední cigaretu ještě dnes, během prvního týdne nového roku si kupte permanentku do fitka a začněte si odkládat úspory. Je dokázáno, že pokud budete předsevzetí zbytečně oddalovat, bude upadat i vaše touha po naplnění slibu. Obecně platí, že s každým dalším dnem se bude motivace dosáhnout lepších cílů vzdalovat a vzdalovat až opět zmizí v nenávratnu.

Chcete-li šetřit, dělejte si zápisky

Pakliže je vaším předsevzetím přestat vyhazovat peníze za zbytečnosti a ušetřit si na nějakou pěknou pořádnou věc, veďte si agendu výdajů. „K úsporám výrazně pomůže, když si lidé budou zapisovat, za co peníze utratí. Udělají si tak přehled ve svých výdajích. To jim pomůže v rozhodnutí, které položky jsou zbytečné a mohou je omezit,“ radí Pavla Hávová z ČSOB a doplňuje: „Dobrou variantou je také spořicí účet, na který si lze každý měsíc odkládat pár stokorun. Díky tomu si můžete našetřit zajímavé částky.“

Text: Jana Tobrmanová