Tradiční vyvrcholení karnevalových oslav v Kolíně nad Rýnem bude probíhat již od 4. února!
Období od Tří králů do Popeleční středy považují v Kolíně nad Rýnem za tzv. „páté roční období“. Po klidném adventu a vánočních svátcích přichází období bujarých oslav, veselých plesů a rozpustilých maškarních bálů. I když u nás není kolínský karneval ta
Období od Tří králů do Popeleční středy považují v Kolíně nad Rýnem za tzv. „páté roční období“. Po klidném adventu a vánočních svátcích přichází období bujarých oslav, veselých plesů a rozpustilých maškarních bálů. I když u nás není kolínský karneval tak známý jako ten v Riu nebo Benátkách, určitě ale stojí za návštěvu. Karnevalovému šílenství propadá nejen celý Kolín nad Rýnem, kde se koná největší karneval, ale i ostatní města v Porýní.
Letošní karnevalové veselí v Kolíně odstartovalo tradičně 11. 11. 2015 v 11:11 hodin, kdy vládu nad městem převzala trojice bláznivého prince, statného sedláka a sličné panny – symboly karnevalových oslav. Vyvrcholením karnevalu jsou „bláznivé dny“ od čtvrtka 4. února do středy 10. února 2016, kdy v ulicích města zavládne „výjimečný stav“. Tyto velkolepé oslavy navštíví každý rok až milion hostů z Německa i celého světa a během nich se život na březích Rýna mění v místo skvělé nálady, radosti a nevázané zábavy. Místní pivo „Kölsch“ teče proudem, ulice zaplaví průvody barevných masek a bojový pokřik „Kölle allaf!“.
Karnevalový jízdní řád
I když se to může zdát nemožné, i karnevalové veselí má svá pravidla a tradice. Bláznivý týden začíná ve čtvrtek Karnevalem žen (4. února). Na jeden den převezmou vládu nad městem ženy. A tak můžete od rána v ulicích potkat slečny i paní v pestré paletě kostýmů, spěchající do zaměstnání nebo na nákupy, se špulícími rtíky očekávajícími polibek („Bützje“) nebo s nůžkami nachystanými k ustřižení pánské kravaty. Tato tradice je vzpomínkou na vzpouru pradlen v roce 1824. Polibky se nerozdávají pouze během čtvrtka, ale jsou běžným zvykem v průběhu celého karnevalu. V 11:11 už všichni čekají na náměstí Alter Markt, až známá trojice – Princ, Sedlák a Panna zahájí oslavy, veselice a bály „bláznivých dnů“.
Během karnevalového víkendu (6.–7. února) přichází na řadu tradiční „ranní sklenka“ (Frühschoppen). Ulicemi Kolína nad Rýnem proudí jedna veselá přehlídka za druhou. V sobotu to jsou vojenské průvody v pestrobarevných uniformách (Funkenbiwak), v neděli pak městem defilují veselé maškary z místních škol, spolků a městských částí.
Vyvrcholení karnevalu připadá na Růžové pondělí (8. února). Více než milion masek se sejde v jednom velkolepém průvodu celým městem. Vzduchem létají tuny sladkostí (Kamelle) a drobné kytičky (Strüβjer). Na podobu průvodu i karnevalových oslav dohlíží již od roku 1823 Kolínský karnevalový organizační výbor. Zúčastnit se průvodu je velmi prestižní záležitost a skvělý zážitek. Masky i alegorické vozy jsou přehlídkou tvořivosti a veselí nejen pro diváky.
Během Masopustního úterý (9. února) pokračují další průvody, oslavy a bály. Tradice z pohanských dob se udržuje dodnes, a tak vzplane slaměná figurína „Nubbela“, aby konečně ukončila vládu zimy. A vše ukončí Popeleční středa (10. února), kdy období karnevalových radovánek a hojnosti vystřídá tradiční ryba k večeři a půst až do Velikonoc.
Z historie karnevalu
Karnevalové oslavy v sobě spojují dávné zvyky starých Římanů a pohanů, které vzaly za své i pozdější křesťané. Staří Římané se v této roční době rádi oddávali zábavě a pořádali oslavy na počest Bohů Dionýsa či Saturna. Pro pohanské germánské kmeny byl významný zimní slunovrat a rituály měly za úkol odehnat zlé zimní duchy. A podle křesťanského kalendáře se každý rok stanoví datum karnevalu. Připadá vždy na pondělí před Popeleční středou, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Karneval, jak ho známe dnes, se slaví od začátku 19. století.
O původu slova karneval
Zajímavý je i původ slova karneval. V původním smyslu slova se v podstatě ukrývá masopust neboli „opuštění masa“. Karneval pochází nejspíš z latinského „carne vale“ = sbohem maso, a odkazuje tedy na začátek postního období před Velikonocemi. Další z hypotéz, kterou vypátrali jazykovědci, odkazuje na římské „carrus navallis“ , což znamená loď a souvisí s oslavami Navigum Isidis, kterými staří Římané otevírali námořní sezónu na začátku března. Součástí oslav byl i průvod maškar a loď na kolech připomínající dnešní karnevalové vozy.
Karnevalem žije celé Porýní
I když v Kolíně nad Rýnem, je možné zažít asi největší karnevalový průvod, každé město na Rýnu během „bláznivých dnů“ nabízí nějakou karnevalovou specialitu. V Düsseldorfu pořádají o karnevalové neděli závody trakařů naložených sudy. V Bonnu vznikla tradice ženského karnevalu. A karnevalová neděle v Cáchách patří největšímu průvodu dětských masek a místní karnevalový výbor uděluje „Medaili za boj se smrtelnou vážností“. Pestrobarevný karnevalový průvod na Růžové pondělí projde také ulicemi měst Koblence a Trevíru.
Tipy na cestu:
S leteckou společností Eurowings se dostanete do Kolína nad Rýnem za necelou hodinku letu. Za příznivé ceny létá z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Více na www.eurowings.com
Karnevalové tipy Kolín nad Rýnem:
-
Více informací o kolínském karnevalu a doprovodných akcích můžete najít zde: www.cologne-tourism.com/whats-on/carnival/dates.html
-
Turistické informace pro návštěvníky Kolína nad Rýnem: www.koelntourismus.de
-
V období, kdy karneval vrcholí, jsou kolínské ubytovací kapacity vyčerpány, proto je třeba zarezervovat si ubytování včas a s dostatečným předstihem.
-
O doprovodné akce, večírky a bály je velký zájem – je nutné si s dostatečným předstihem obstarat vstupenky i na tyto akce.
-
Kolínské Muzeum karnevalu mapuje historii a rozmanitost karnevalu od dob antiky až po současnost. Více informací zde: www.kk-museum.de
|
|
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)