Kocovina? Víme jak na ni!

Každá sklenička vína, každý půllitr piva i štamprlička tvrdého alkoholu, se prostě někde projevit musí. Fitplus vám poradí, jak se jednoduše a zdravě zbavit kocoviny! Tady je deset tipů, jak tuhle mrchu vyhnat z těla: 1) Ledová sprcha Ale jestli si myslíte, že pomůže teplá,


Každá sklenička vína, každý půllitr piva i štamprlička tvrdého alkoholu, se prostě někde projevit musí. Fitplus vám poradí, jak se jednoduše a zdravě zbavit kocoviny!

Tady je deset tipů, jak tuhle mrchu vyhnat z těla:

1) Ledová sprcha

Ale jestli si myslíte, že pomůže teplá, nebo vlažná, tak to jste na omylu. Pěkně šupky pod ledovou vodu! Efekt studené sprchy je totiž mnohem složitější, než jen, že vás probere. Ochlazením těla se začne vyplavovat velké množství adrenalinu, který podstatně urychlí odbourávání alkoholu a také zvýší vaši toleranci na nepříjemné následky popíjení. Velké cévy se navíc vlivem ledové sprchy stáhnou a když vylezete ven, naopak se mohutně roztáhnou. I to urychlí odbourávání alkoholu.

Kocovina? Víme jak na ni!

2) Sportovní nápoje

Pořádně se napít vody je sice výborný nápad, ale regenerace po kocovině potrvá přece jen dost dlouho. Základem je vědět, že alkohol pořádně dehydratuje. Samotná voda vás ale do pohody nedostane. Zkuste proto osvědčené iontové nápoje, které vašemu tělu dodají i cukr a minerály. Vhodné jsou obzvláště ty sportovní nápoje, které obsahují vitaminy skupiny B. Právě ty totiž ve spojení s cukrem pomáhají metabolizovat alkohol nejrychleji.

Čtěte také: Může alkohol prospívat zdraví?

3) Spěte dál

Ano, spánek je ideální lék na pořádnou kocovinu. Rozhodně nevěřte nesmyslným blábolům o tom, že alkoholu v krvi se rychleji zbavíte cvičením nebo pobíháním po lese. To opravdu neplatí! Radši odpočívejte, hodně pijte a zbytkem dne se prospěte. Tělo potřebuje klid, aby se mohlo soustředit na odbourávání alkoholu v játrech. Další zátěž by vás jen vyčerpala.

Kocovina? Víme jak na ni!4) Nacpěte se vitaminem C

Pokud do sebe zvládnete dostat ovoce či zeleninu s vysokým obsahem vitaminu C (citrusy, papriky, kiwi...), tím lépe. I tenhle, téměř zázračný, vitamin totiž pomáhá odplavovat alkohol z krevního oběhu. Ovoce a zelenina navíc obsahují tekutiny, takže jejich konzumací si částečně poradíte i s dehydratací organismu.

5) Jedlá soda také funguje

Jedlá soda se prodává v malých balíčcích v potravinách, používá se při pečení, je součástí kypřících prášků do pečiva. Jenže využít se dá i jinak. Někteří sportovci, kteří se při svém výkonu potýkají s vysokým zakyselením (tvoří se jim velké množství kyseliny mléčné neboli laktátu v důsledku déletrvající anaerobní zátěže – například běh na 800 m), nedají na sodu dopustit jako na prostředek, který pomáhá bojovat s překyselením organismu. Na podobném principu údajně funguje i směs, kterou vytvoříte právě z jedlé sody a vody (2 lžičky sody a 2 dcl vody) a díky které byste se měli kocoviny zbavit během chvilky.

6) Zvyšte přísun hořčíku

Hořčík dobře zabírá na bolesti hlavy a migrenózní stavy. Tak proč by neměl fungovat na bolest hlavy způsobenou přemírou alkoholu? Zkuste třeba minerálku s vysokým obsahem magnesia, nebo potraviny, které také hořčík obsahují: čaj, ořechy, zelenina, kakao, káva, některé druhy koření.

7) AminokyselinyKocovina? Víme jak na ni!

Jste jinak uvědomělý sportovec a jen pro tentokrát jste tak trochu ulítl? Určitě máte doma krabičku s komplexem aminokyselin. Ideální jsou například BCAA. Alkohol totiž dokáže v těle udělat pěknou paseku a vyčerpat nejen zásoby vitaminů a minerálů, ale i kvalitních proteinů. Doplníte je právě běžnou dávkou aminokyselin, kterou je třeba zapít velkým množstvím tekutin.

8) Domácí recepty

Snad v každé rodině se z generace na generaci dědí opravdu zaručený recept, jak se zbavit kocoviny. Tady je několik z nich. Je jen na vás, jak moc otrlí budete a jestli je vyzkoušíte...

  • polárkový dort – prostě ho celý zbaštíte
  • dva šálky silné kávy – vstanete, uvaříte si kávu a rychle ji vypijete. Jen tak, černou.
  • procházka na mrazu – ideální v zimě, letní alternativu bohužel neznáme...
  • sauna – tak tohle je jen pro opravdové odvážlivce a naprosto zdravé jedince, určitě nedoporučujeme!
  • kyselé rybičky, okurky atd. – dokonale srovnají žaludek. Funguje prý i něco hooodně mastného.
  • aspirin, půl litru vody a spánek – bez komentáře

Receptů, které rozhodně fungují je určitě mraky. Dokonce existují i takové, které se doporučují vyzkoušet před tím, než vůbec na alkoholový dýchánek vyrazíte. Mezi ně patří například vypití deci oleje nebo prokládání jednotlivých rund panáků sklenicemi vody... Ale kdoví, jak to ve skutečnosti všechno je. Pokud máte ale nějaký vlastní zaručený recept, určitě nám napište do diskuze pod článek!

Zdroj: fitplus.cz