Na kole do Drážďan

Na kole do Drážďan


Tenhle výlet nemá chybu!

Můžete startovat klidně už v Praze, na cyklostezce podél Vltavy, či v Mělníce, kde se potkáte už s Labem, nebo až v Děčíně, odkud je to na hranici, označenou ještě nápisem Československo, jen asi 10 km. Výhled máte úchvatný - bizarní pískovcové útvary Českosaského Švýcarska, louky s ovcemi a krávami, hrázděné domky
s úhlednými zahrádkami, parníky a lodičky. A sportovní dovolená s partnerem nebo i s dětmi může začít!

V Bad Schandau můžete navštívit Toskana Therme, neboli termální lázně, kde uděláte něco pro své zdraví.
Při meditační hudbě oddáte léčebným procedurám, založeným na hydroterapii  bavorského kněze a léčitele Sebastiana Kneippa (k jeho „pateru“ patřila vodoléčba, bylinky, cvičení, výživa a spiritualita) a pak vyjedete elektrickým výtahem na kopec, abyste měla nade vším patřičný nadhled.

Posílena na duchu i na těle pošlapete dál až ke Königsteinu, kde vás a ostatní cyklisty převozník dopraví přes řeku do města, pyšnícího se největší skalní pevností v Evropě. Jestli vystoupáte na kole až k ní, do pevnosti můžete pokračovat panoramatickým výtahem.

Moc pěkně se v okolí fotí stolové hory Lilienstein a Pffafenstein a "skalní jehla" Barbarine, "jeskyně zlodějů", neboli patrová jeskyně.

 

Budete jako v nebi

V lázních Kurort Rathen ležících na obou březích Labe, možná potkáte jeptišky, kráčející do svého půvabného sídla. Mír a klid tady nic neruší, budete si možná chvíli připadat jako v nebi (taky je to na kopečku, kterých si cestou moc neužijete). Stezka pokračuje do malebné Pirny, s radnicí s pohyblivými figurami v erbu a zámkem Sonnenstein, kde bylo za 2. světové války usmrceno eutanazií nacisty přes 14000 duševně nemocných.
No, raději něco veselejšího… 

Drážďany dráždí smysly

Drážďany, která byly za 2. světové války skoro totálně rozbombardované, jsou dnes zase krásné, ne nadarmo se jim říká Florencie na Labi. Nejdojemnější je Frauenkirche, protestanstký barokní kostel, jehož torzo bylo desítky let výstražným mementem. Na rekonstrukci dokončenou v roce 2005 se složili němečtí vlastenci
a lidé z 20 zemí.

Oči se potěší i v Zwingeru, v Galerii starých mistrů, kde musíte vidět Sixtinskou Madonu a přinejmenším další mistry od „R“, jako je Rubens, Rembrandt...

Za největším nástěnným obrazem, zvaným „Knížecí průvod“, ale nemusíte do Zwingeru. Přímo v centru zdobí ulici Augustusstrasse, je 120 metrů dlouhý, skládá se z 25 tisíců kachlíků z míšeňského porcelánu a představuje postavy saské historie.

 

Uši v Drážďanech také nebudou ochuzeny, odevšad se line muzika, rock i pop, jazz i rap. Čich i chuť uspokojíte u stánků s výbornými bratwursty (od 1.50 E) a pivem (od 2 E) , které je dokonce i ovocné,  což je právě móda.
A neošidíte ani pátý smysl, hmat, stačí si sáhnout na lidskou „sochu“, hodit jí minci, načež socha oživne
a předvede vám pantomimu. Na německou cyklistickou dovolenou potřebujete jen kolo, minimum oblečení, mapu a průvodce. Odměnou vám bude maximum pohody a dobré nálady.