Zdravé vlasy, jasná pleť a pevné nehty – vizitka krásy

Říká se, že na nehtech se rozpoznají všechny vnitřní choroby, protože se projeví růstem, kvalitou a zbarvením těchto zrohovatělých kousků kůže, které chrání konce našich prstů. Podobně se náš zdravotní stav, případně užívání léků, projevuje i na vlasech a pleti. T


Říká se, že na nehtech se rozpoznají všechny vnitřní choroby, protože se projeví růstem, kvalitou a zbarvením těchto zrohovatělých kousků kůže, které chrání konce našich prstů. Podobně se náš zdravotní stav, případně užívání léků, projevuje i na vlasech a pleti. To tedy znamená, že sebelepší šampony, zábaly, pleťové masky a krémy na ruce nestačí, protože důležité je dodávat výživu zevnitř. Jaký koktejl přírodních látek je potřeba namíchat?

 

Měď – udržuje barvu vlasů.

Křemík, aminokyseliny methionin, cystein - podporují růst, objem a elasticitu vlasů, omezují jejich vypadávání,

Vitaminy A a E - chrání organismus proti volným radikálům, omezují stárnutí buněk, pro zdraví vlasů, nehtů a pokožky jsou nezbytné

Vitamin H (biotin nebo také vitamin B7), kyselina panthothenová - reguluje tvorbu kožního mazu, omezuje ztrátu vlasů, podporuje jejich opětovný růst

Zinek, Vitamin A, Niacin (vitamin PP nebo také B3 či kyselina nikotinová), pyridoxin (vitamin B6) – zabraňují stárnutí pokožky a podporují její zdravou strukturu

Křemík - podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá redukovat vrásky a udržovat pleť hladkou

Methionin, vitamin A a E, pyridoxin – vyživují nehtové lůžko, podporují růst a pevnost nehtů

Zinek, měď a křemík – dodávají nehtům pružnost

 

Jak vidíte, je to vlastně stále stejná nebo velmi podobná směs pro všechny tři orgány našeho těla. K nim můžete připočíst některá fytofarmaka, například pupalkový olej, který hydratuje pokožku, dodávají jí pružnost, udržuje ji hladkou, bez svědění a zánětů. Jenže žádná potravina vám bohužel nedodá tyto stopové prvky, vitaminy a esenciální aminokyseliny najednou. Nezbývá než sáhnout po koktejlu, který pro nás namíchali jako výživový a kosmetický doplněk.

Doplňků stravy, které pomáhají péči o vaše vlasy, nehty a pleť, je na trhu řada. Jak se v nich ale vyznat? Podívejme se na doporučené denní dávky příslušných látek:

Ve stravě míváme především nedostatek sirné aminokyseliny cysteinu (abychom jí měli dost, museli bychom jíst alespoň jedno vajíčko denně). Doporučená denní dávka je asi 150 mg a je třeba ji rozdělit na ráno a večer, protože zvýšený příjem jinak tělo rychle odbourá a nevyužije. Podobné je to s methioninem, který je užitečný proto, že tělo si z něj umí cystein vyrobit. Ve dvou dávkách by ho mělo být asi 300 mg denně.

Zinek - asi 15 mg za den (je třeba současně dodávat vápník a hořčík, jinak tělo zinek neumí zpracovat).

Vitamin H (biotin) - asi 150 μg za den.

Kyselina pantothenová - 15 až 20 mg za den. Na vyšší dávkování v některých přípravcích pozor – působí kontraproduktivně, protože podporuje fyziologický proces přeměny aminokyselin, což je v tomto případě nežádoucí – potřebujeme cystein a methionin v dávce přípravku kompletně využít.

Pyridoxin (vitamín B6) – asi 2 mg za den.

Křemík - asi 6 až 8 mg za den.

Vyvážené pro vlasy a nehty má například Capimin, komplexní péči včetně pokožky lze ocenit u Viadermu Complete. Neobsahuje sice kyselinu panthothenovou, ale zato využívá pozitivních účinků oleje z pupalky dvouleté. Látky v ní obsažené totiž potlačují zánětlivé procesy a pomáhají tak udržet naši pokožku zdravou a elastickou. Jinak vám Viaderm Complete dodá bohatě doporučené denní dávky klíčových látek. Jediné, na co je třeba dát pozor, je to, že koktejl je v něm ještě obohacen akátovým včelím medem – kdo je alergický na včelí produkty, musí se tohoto přípravku vzdát.

Co dodat? Žádný doplněk vám nenahradí pestrou a vyváženou stravu. Pro dobré vlasy a nehty je třeba především nezapomínat na bílkoviny – libové maso, sem tam vajíčko, kvalitní mléčné výrobky.

Text: Gabriela Koulová