Poporodní kila ztratíte kojením

Pro úspěšné rozběhnutí kojení hraje zásadní roli čas, kdy miminko poprvé přiložíte k prsu. K prvnímu přisátí by mělo dojít záhy po porodu, určitě do třiceti minut, kdy je sací reflex novorozence nejsilnější, a nejpozději do dvou hodin. Stimulací bradavky stoupá hladin


Pro úspěšné rozběhnutí kojení hraje zásadní roli čas, kdy miminko poprvé přiložíte k prsu. K prvnímu přisátí by mělo dojít záhy po porodu, určitě do třiceti minut, kdy je sací reflex novorozence nejsilnější, a nejpozději do dvou hodin. Stimulací bradavky stoupá hladina prolaktinu, hormonu odpovědného za tvorbu mateřského mléka. Drážděním bradavek se zvyšuje i hladina oxytocinu, hormonu podporujícího vylučování mateřského mléka z mléčné žlázy.

A čím častěji budete miminko přikládat, tím rychleji se zbavíte poporodních kil. Kojení totiž stimuluje zavinutí dělohy. První potravou novorozence je mlezivo, které je energeticky vydatné a obsahuje ve srovnání s mateřským mlékem větší množství bílkovin, cukrů a minerálů.

Kojte podle potřeby
Novorozenec má malou kapacitu bříška, neumí se ještě nasytit, aby vydržel tři hodiny, a tak ho zpočátku i kvůli rozběhnutí laktace přikládejte co nejčastěji. Šestinedělí je náročné období, protože dítě ještě neumí rozeznat den a noc a hlásí se o jídlo leckdy každé dvě hodiny. Není výjimkou, když budete v prvních týdnech po narození krmit i desetkrát až patnáctkrát denně.

Nekaká, má málo
Plně kojené dítě nemusí mít stoličku i několik dní a nemusí to znamenat, že máte málo mléka, ale třeba to, že dítě mléko správně využije. Ani váha kojence nemusí strmě stoupat: není výjimkou, když se na porodní váhu vrátí až kolem třetího týdne. Váha by všeobecně neměla mít jediným hlediskem, jestli má, nebo nemá dítě hlad, zejména pokud je vážíte po každém krmení. Prvním signálem, že je dítě hladové, je málo počuraných plen. Dosyta kojené dítě by mělo denně pročurat šest až osm plen. Pokud se vám něco nezdá, přejděte na čas ke klasickým plenám, protože u jednorázových to těžko poznáte. Dalším signálem je hnědá, páchnoucí stolice s hlenem, neuspokojivá váhová křivka a neklid dítěte.

(min)
Foto: www.pixmac.cz