Nepřeháníte to se shoppingem?

Že si děláme radost v obchodech a léčíme si tím jizvy na duši, je celkem běžné. Ale kdy se z nevinné zábavy stává chorobná závislost? Co dělat, když v tom lítám?Nejdříve si musí někdo blízký – rodina nebo partner - všimnout, že nosíte domů až příliš mnoho věcí


Že si děláme radost v obchodech a léčíme si tím jizvy na duši, je celkem běžné. Ale kdy se z nevinné zábavy stává chorobná závislost?

Co dělat, když v tom lítám?
Nejdříve si musí někdo blízký – rodina nebo partner - všimnout, že nosíte domů až příliš mnoho věcí (šatstva, kosmetiky, DVD) a zároveň si stěžujete, jak těžko vyjdete s příjmem. Pak už existuje jediné východisko: dostat vás k lékaři, nejlépe k psychiatrovi či psychoterapeutovi. Odborník se bude pídit po příčině, předepíše léky, povede vás k lepšímu sebeovládání a hlavně vám posílí sebevědomí.

Je to diagnóza
Závislost na nakupování je nemoc, jako ostatně každá závislost. Psychiatři ji řadí mezi impulzivní poruchy (patří sem i kleptománie nebo patologické hráčství) a postiženým pacientům ordinují především antidepresiva. Statisticky je postiženo více žen než mužů, ovšem odborníci potvrzují problémy s nakupováním u obou pohlaví.

Proč vlastně závislost na nakupování vznikla? Prapříčinou může být nízké sebevědomí, někdejší období nedostatku, pocity úzkosti a také jisté materiální založení. Chorobná závislost na nakupování postihuje všechny generace, společenské vrstvy i národy. Nejobtížnější je odhalit její začátek. Konec je v každém případě v nedohlednu.

Singlice ve větším ohrožení
Shopaholička potřebuje pomoc od svého okolí. Je nutné ji vést k jinému způsobu využívání volného času, než je nakupování: může cvičit, chodit na procházky, do divadla atd. Výhodu má žena, na kterou někdo blízký může dohlížet, nejlépe partner. Singlice, které si "luxují" jen vlastní peněženky a účty, jsou na tom podstatně hůř. Nemají nikoho, kdo by se jejich nadměrným utrácením začal cítit spoluohrožený. Můžou si toho všimnout snad jen kamarádky nebo kolegyně z práce. Ale budou mít zájem a takovou sílu, aby postižené pomohly?

(eh)
Foto: www.pixmac.cz