Už zítra přivítejte mladé svatomartinské víno

Na sníh to sice letos ještě nevypadá, ale tradice otevírání mladých vín, která pochází už z doby vlády císaře Josefa II., i tak úspěšně pokračuje... Svatomartinské předbíhá BeaujolaisPrvní ochutnávání v den svatého Martina bylo odedávna spojené s bohatým hodováním


Na sníh to sice letos ještě nevypadá, ale tradice otevírání mladých vín, která pochází už z doby vlády císaře Josefa II., i tak úspěšně pokračuje...

Svatomartinské předbíhá Beaujolais
První ochutnávání v den svatého Martina bylo odedávna spojené s bohatým hodováním a veselím. I dnes chápou milovníci vína oslavy příchodu mladého Svatomartinského jako příležitosti setkat se s přáteli, pobavit se a ochutnat pečenou husu s knedlíkem a zelím.
Obliba lehkého svatomartinského vína v Česku rok od roku roste. Loni přišlo na trh víc než milion lahví a letos je jich připraven rekordní počet milion pět set sedmdesát! Ačkoliv úroda byla nižší, víno je kvalitní, svěží a krásně aromatické. Zdá se, že v souboji s francouzským Beaujolais má znovu velkou šanci vyhrát – v minulém roce se to Svatomartinskému podařilo dokonce o třetinu!

Záleží na dobré značce
Výborná a kvalitní vína koupíte i v běžných obchodních řetězcích. Vyhnete se tak předraženým lahvím z vinoték, ale vybírejte pozorně a věřte jen osvědčeným značkám. Podle charakteristické viněty poznáte například vína Ludwig pocházející z moravských Němčiček a Bořetic. Tady, pod slavnou Kraví horou u Brna, zrál i Muškát moravský, který je novinkou letošní svatomartinské řady – byl poprvé zařazen k povoleným odrůdám pro výrobu svatomartinského vína. Bude chutnat pravidelným i svátečním konzumentům dobrého vína.

Přijďte na Svatomartinské slavnosti
Praha: ve čtvrtek 11. 11. v 11 hodin a 11 minut přijede na Karlův most svatý Martin a ukončí opravy Karlova mostu. Po půlhodině se Svatomartinský průvod v čele s Martinem na bílém koni vydá i se sněhovým povozem, 11 husami a 11 husopaskami na Křižovnické náměstí.
Brno: na náměstí Svobody začne 11. 11. v 11 hodin Svatomartinský košt

Více informací najdete na www.svatomartinskevino.cz

(pic)
Foto: www.vinnesklepy.cz