Když muž zůstane doma na mateřské

Když muž zůstane doma na mateřské


Dítěti je jedno, zda mu kašičku míchá máma, nebo táta. Důležité je, aby to pořád byla jedna stejná osoba. Třeba klidně tetička z pátého kolene. Pokud se rozhodnete, že se doma se v péči vystřídáte, dejte pozor, aby dítěti nebylo osm měsíců nebo dva roky.

 

Ano, příroda předurčila ženy k tomu, aby se staraly o potomky a udržovaly teplo rodinného krbu. Stejně tak muže předurčila k tomu, aby vyráželi na lov. Dnes už jsou naším úlovkem smlouvy v pohodlí kanceláře a teplo domova nastavujeme knoflíkem na ústředním topení. Stejně se proměnilo i tradiční rozdělení rolí. Máte strach postavit se konvencím natolik, že byste osud svého miminka svěřila do rukou otci a sama odešla zpátky do práce?

Ničeho se bát nemusíte

Podle psychologů je pro zdravý vývoj dítěte jedno, zda se o něj stará matka, otec, nebo babička. Zásadní je, aby to byla stále jedna pečující osoba, díky které se na světě bude cítit bezpečně. Jestliže žena nekojí, není důvod, aby po šestinedělí nešla zpátky do práce... Pokud se partneři rozhodnou vystřídat, když je dítě starší, měla by změna probíhat postupně. Je dobré zařadit přechodné období, kdy se o dítě budete starat oba dva. Rodiče by měli i vědět, že pro dítě bude změna nejtěžší ve věku osm měsíců a pak znovu ve dvou letech. To prochází takzvaným obdobím fixace a každé odloučení od pečující osoby je pro ně utrpením, protože má strach, že už ji nikdy neuvidí. Dítě nechápe, že jste odešla jen na čas, ne navždycky.

Hlavně si to ujasněte

A tak změna tradičních rolí může nakonec být největší zátěží pro váš vztah s partnerem. Mužů na mateřské zůstává v České republice stále menšina, podle statistiky jen jedno až dvě procenta. Pro vašeho manžela nemusí být jednoduché vozit kočárek a plácat bábovičky. Důležité podle psychologů je, abyste si předem všechno vyříkali a ujasnili si, že to tak oba opravdu chcete, že důvodem není jen to, že vy vyděláváte víc než on. Pokud máte oba jasno, bude stačit jedna spřízněná duše v podobě jiného otce na mateřské, společná odpoledne na zahrádce pod kaštany - a uvidíte, že se vašemu partnerovi zpátky do práce chtít nebude.

 

 

 

(mž)