Nemůžete spát? Co s tím?

Máte pohodlnou postel i tichý pokoj, neruší vás žádný hluk, partner už dávno spí a vy ne a ne zabrat. Stačí náročný den, starosti nebo stres v práci a vaše tělo je v takové pohotovosti, že vám myšlenky v hlavě poletují rychlostí světla a spánek je ten tam. Co teď? A


Máte pohodlnou postel i tichý pokoj, neruší vás žádný hluk, partner už dávno spí a vy ne a ne zabrat. Stačí náročný den, starosti nebo stres v práci a vaše tělo je v takové pohotovosti, že vám myšlenky v hlavě poletují rychlostí světla a spánek je ten tam. Co teď?

Nemůžete spát Co s tím

A když se vám nakonec podaří usnout, spaní je tak mělké, že se probouzíte neodpočatá, podrážděná a vadí vám i věci, které byste za jiných okolností přešla bez povšimnutí. Podobně jako vy je na tom třetina populace…

Spaní do zásoby nefunguje

Kvalitní spánek ovlivňuje nejen vaši výkonnost a soustředění, ale i ostatní tělesné funkce. Ve spánku se regeneruje devadesát procent všech fyzických i duševních sil. A tak, ať už jste noční sova nebo ranní ptáče, o svých sedm hodin spánku byste se okrádat neměla. Nepravidelná doba, kdy chodíte spát, a práce na směny může usínání i spánek narušovat. „Naspat“ se dopředu nejde, i když víte, že si v příštích dnech spánek zrovna neužijete. Nicméně „dohnat“ určitý spánkový deficit možné je. Přesto se může stát, že když si dáte odpoledne „dvacet“, večer budete mít problém s usínáním. V dobrém spánku vám může bránit i přílišné teplo v místnosti, hluk nebo fakt, že postel používáte jako pracovnu, telefonní ústřednu, jídelnu a obývák zároveň. Postel je prostě na spaní a měla by být místem největšího pohodlí.

Naučte se spát chytře

Ani zvýšená fyzická či psychická aktivita usínání neprospívá – volte před spaním spíš klidovější režim. Chcete -li si skutečně odpočinout, potřebujete vypustit z hlavy všechny starosti a obavy. Soustřeďte svou pozornost na dýchání nebo použijte některou z relaxačních technik. Potíže se spánkem můžete zmírnit i tím, že se pokusíte vstávat a usínat pokud možno ve stejnou dobu. Stačí znát svůj spánkový cyklus. Jak? O víkendu si běžte lehnout ve chvíli, kdy na vás dolehne spánek. Po probuzení vstaňte (žádné polehávání!) a zapamatujte si čas. Délku spánku vydělte třemi – tím získáte dobu vašeho individuálního cyklu. Takže jestli půjdete spát ve dvě ráno a váš cyklus bude dvouhodinový, pak je ideální vstávat ve čtyři, v šest nebo v osm. Spánek někde mezi těmito časy vám osvěžení ani energii nepřinese.

Co pomůže proti nespavosti…

1. psychowalkman – přístroj, který obsahuje skupiny programů umožňujících mimo jiné dosáhnout hluboké relaxace a meditačních stavů, sloužících jako náhrada klasických relaxačních technik(například autogenní trénink). Má pomoci k odstranění stresu, spánkových potíží, bolestí hlavy a migrén. 2. přístroj Nature Clock – digitální hodiny s budíkem, lampička s možností změny barvy světla, zařízení pro aromatickou terapii a programovatelný generátor speciálních zvuků. Uživatele má před spaním zklidnit, navodit příjemné pocity, urychlit a prohloubit spánek. 3. polštáře MusiCure – podhlavníky, ze kterých se linou zvuky přírody, podbarvené hudbou. (tw) Foto: www.pixmac.cz