Každý Berber dojde ke studni

Sahara. Mistrovské dílo přírody. Získá si vás měnícími se barvami a kontrasty, strmostí písečných dun, náhlou zelení oáz a hlavně – záhadnou, nevysvětlitelnou přitažlivostí. Pro českého cestovatele je nejjednodušší prohlédnout si Saharu v jižní části Tuniska. T


Sahara. Mistrovské dílo přírody. Získá si vás měnícími se barvami a kontrasty, strmostí písečných dun, náhlou zelení oáz a hlavně – záhadnou, nevysvětlitelnou přitažlivostí. Pro českého cestovatele je nejjednodušší prohlédnout si Saharu v jižní části Tuniska.

Každý Berber dojde ke studni

Tuniskou část Sahary tvoří tři hlavní typy pouště – kamenitá hamada, oblázková serír a hlavně písečný erg. Ten je také nejmalebnější, právě na něm najdete duny jako z filmů.

Nocleh s beduíny

Chcete-li zažít dobrodružství, vydejte se na Saharu z Ksar Ghilane nebo z kempu Mehari, který leží u exoticky malebného městečka Zaafrane. V těchto místech můžete také přenocovat v pravých pouštních beduínských stanech. Před usnutím uslyšíte poryvy vánku, který milosrdně ochlazuje rozpálený písek. Že vydat se do pustiny je nebezpečné? Máte-li dost vody a přiměřené zásoby jídla, nemáte se na Sahaře čeho bát. Zvířat se tu mnoho nevyskytuje, osamělé skupinky velbloudů, které cestou uvidíte z auta, obvykle náleží k něčímu stádu. Někde se vám na vrcholku duny na pár mžiků ukáže gazela. Udělejte si volno a zůstaňte na pár hodin na okraji pouště sami. Najednou pocítíte, jako by tam čas plynul pomaleji, písek se ve vánku tiše přemisťuje z návětrné strany na závětrnou... A pak v dálce uvidíte karavanu. Možná je to přelud, proslulá fata morgana, možná jsou velbloudi i lidé skuteční. Jdou k oáze. Každý poháněč velbloudů, každý Berber dojde ke studni, aniž by se potřeboval jedinkrát podívat do mapy. Je zde prostě jiný svět, který žije podle svých svébytných zákonů. (jh) Foto: autor [clear] [gallery ids="10850,10851,10852,10854,10853"]

Dobrodružství na Sahaře

Sahara. Mistrovské dílo přírody. Získá si vás měnícími se barvami a

kontrasty, strmostí písečných dun, náhlou zelení oáz a hlavně – záhadnou,

nevysvětlitelnou přitažlivostí.

Pro českého cestovatele je nejjednodušší prohlédnout si Saharu v jižní části Tuniska. Tuniskou část Sahary

tvoří tři hlavní typy pouště – kamenitá hamada, oblázková serír a hlavně písečný erg. Ten je také nejmalebnější, právě na něm najdete duny jako z filmů.

Chcete-li zažít dobrodružství, vydejte se na Saharu z Ksar Ghilane nebo z kempu Mehari, který leží u exoticky malebného městečka Zaafrane. V těchto místech můžete také přenocovat v pravých pouštních beduínských stanech. Před usnutím uslyšíte poryvy vánku, který milosrdně ochlazuje

rozpálený písek.

Že vydat se do pustiny je nebezpečné? Máte-li dost vody a přiměřené zásoby jídla, nemáte se na Sahaře čeho bát. Zvířat se tu mnoho nevyskytuje, osamělé skupinky velbloudů, které cestou uvidíte z auta, obvykle náleží k něčímu stádu. Někde se vám na vrcholku duny na pár mžiků ukáže gazela.

Udělejte si volno a zůstaňte na pár hodin na okraji pouště sami. Najednou pocítíte, jako by tam čas plynul pomaleji, písek se ve vánku tiše přemisťuje z návětrné strany na závětrnou... A pak v dálce uvidíte karavanu.

Možná je to přelud, proslulá fata morgana, možná jsou velbloudi i lidé skuteční. Jdou k oáze. Každý poháněč velbloudů, každý Berber zde dojde ke studni, aniž by se potřeboval jedinkrát podívat do mapy. Je zde prostě jiný svět, který žije podle svých svébytných zákonů.