Kolik let je vám doopravdy? Otestujte svůj věk!

Je vám čtyřicet, ale co se týká fyzických výkonů a elánu strčíte do kapsy i dvacetileté? Nebo jste právě oslavila Kristova léta, ale na každém kroku vás zmáhá únava a neduhy padesátníků? Je to tím, že biologický věk člověka se nemusí shodovat s jeho úředním věkem.


Je vám čtyřicet, ale co se týká fyzických výkonů a elánu strčíte do kapsy i dvacetileté? Nebo jste právě oslavila Kristova léta, ale na každém kroku vás zmáhá únava a neduhy padesátníků? Je to tím, že biologický věk člověka se nemusí shodovat s jeho úředním věkem.

Kolik let je vám doopravdy Otestujte svůj věk

Rozdíl může být až dvacet i více let! Biologický věk totiž určují změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů našeho těla.

Jen krásná tvář roky neubere

Boj s přibývajícími lety je v poslední době stále populárnější. Lidé se ale většinou zaměřují jen na vnější krásu a omlazování pomocí estetické dermatologie nebo plastické chirurgie. Jenže biologický věk spočívá hlavně ve stavu organismu, vnitřních orgánů a fungování našeho těla jako celku. Právě tomu se věnuje medicína proti stárnutí neboli anti-aging medicína. Pokud budete respektovat rady lékařů, můžete získat navíc pět, deset i patnáct let života.

Jak se zjišťuje skutečný věk?

Připravte se na komplex lékařských, laboratorních, klinických i funkčních vyšetření, která jsou posouzena speciální metodou. Poté vás čeká zhodnocení vlastního životního stylu, stavu výživy, sportovní anamnézy a podobně. Závěrem vyšetření je vyčerpávající hodnotící zpráva a doporučení na preventivní opatření, která mají eliminovat riziko degenerativních změn v organismu. Oficiální test dlouhověkosti si můžete také udělat na webových stránkách Asociace medicíny proti stárnutí - www.amps.cz.

Zjistěte hned, jak jste na tom

Skutečné stáří nejzřetelněji prozrazuje kůže na rukou a její prokrvování. Sevřete – asi na pět vteřin – hřbet ruky mezi palec a ukazováček. Poté sledujte, kdy se bílá skvrna vrátí k normálu a opět zčervená.
 • po 5 vteřinách u třicátníků
 • po 8 vteřinách u čtyřicátníků
 • po 10 vteřinách u padesátníků
Věk se podepisuje na pružnosti a ohebnosti kloubů. Předkloňte se a snažte se dotknout podlahy.
 • dlaněmi se dotknou dvacítky
 • konečky prstů se dotknou třicátníci
 • prsty 10 cm nad podlahou mají čtyřicátníci
 • prsty 20 cm nad podlahu dají padesátníci
Důležitým ukazatelem fyzického opotřebování je vytrvalost. Prověřte se během. Zkuste s plným nasazením zvládnout čtyři kilometry.
 • uběhnete-li trasu za méně než 20 minut, řadíte se mezi dvacítky
 • limit 23 minut je pro třicátníky
 • doběhnete-li za 24 až 27 minut, odpovídá váš věk čtyřicítce
 • 30 minutami a víc se blížíte šedesátníkům
(mk) Foto: www.pixmac.cz