Zastavte, je mi špatně, už to nevydržím!

Je to k vzteku ! Jakmile si sednete do letadla, lodi, auta nebo na horskou dráhu, vždycky to dopadne stejně. Držíte se za břicho, v ruce igelitový sáček a v obličeji barva jarního trávníku. Copak takhle musíte trpět celý život ? Určitě ne ! Potížím spojeným s cestovní nev


Je to k vzteku ! Jakmile si sednete do letadla, lodi, auta nebo na horskou dráhu, vždycky to dopadne stejně. Držíte se za břicho, v ruce igelitový sáček a v obličeji barva jarního trávníku. Copak takhle musíte trpět celý život ? Určitě ne !

Zastavte, je mi špatně, už to nevydržím

Potížím spojeným s cestovní nevolností můžete předcházet dodržováním určitých zásad, ale také pomocí vybraných relaxačních metod.

Kdo nejvíc trpí ?

Kinetóza je velice nepříjemný problém nazývaný také nemoc z pohybu, mořská nemoc nebo nevolnost z cestování. Vzniká v důsledku nesouhlasných informací zrakových a polohových receptorů: oči vnímají stále stejný obraz, který se nepohybuje, kdežto rovnovážné ústrojí identifikuje pohyb.

Nejčastěji postihuje děti mezi 3. a 12. rokem, protože mají citlivější rovnovážné ústrojí, ale trápí i dospělé lidí. Zejména ty, kteří požili alkohol, jsou unavení, trpí bolestmi hlavy nebo mají za sebou nějaké emoční vypětí. „Často se vyskytuje také u vysoce trénovaných a fyzicky aktivních mužů,“ popisuje oběti kinetózy MUDr. David Melechovský, letecký lékař z Prahy. Naopak odolnější jsou lidé při pocitu úspěchu či uspokojení.

Trénujte svou odolnost

Jako trénink proti vzniku nevolnosti se doporučuje plavání, skoky do vody, kotouly, skoky na trampolíně a gymnastika. Pomoci může také meditace v pohybu neboli tai-či. Díky pomalým pohybům hlavy, těla a končetin v koordinaci s dechem můžete výrazně zlepšit svou rovnováhu, a tím posílit odolnost. Pro jistotu se ale před cestou vybavte účinnými pomůckami. Proti kinetóze se doporučují přípravky se zázvorem (žvýkačky, perníčky, čerstvý zázvor nebo kapky). Můžete zkusit i žvýkačky Travel gum (i pro děti od 4 let) a tablety Nokinal (od 2 let).

Několik rad pro cesty bez nevolnosti:

- nejezte před jízdou tučná a smažená jídla - nepijte před cestou alkohol ani perlivé nápoje - nečtěte ani se nedívejte do mapy - nemyslete před cestou na to, že vám bude špatně - dívejte se před sebe a nehýbejte hlavou dopředu a dozadu - poproste spolujezdce, aby nekouřili - často větrejte, zastavte a projděte se - v autobuse si nesedejte proti směru jízdy, při plavbě se zdržujte uprostřed lodi - v letadle požádejte o místo nad křídlem u okna - v autě, pokud můžete, řiďte - zkuste usnout, pusťte si do sluchátek hudbu a zavřete oči (mozek bude přijímat pouze podněty z rovnovážného ústrojí) - děti zkuste zaujmout: zpívejte jim nebo s nimi diskutujte, aby se zabavily A pozitivní lékařská zkušenost na závěr: kinetózy většinou s přibývajícím věkem mizí, tak buďte optimistická …a šťastnou cestu! (jh) Foto: www.pixmac.cz