První dítě ve čtyřiceti? Ano či ne?

První dítě ve čtyřiceti? Ano či ne?

Tento hit je vidět nejenom na červeném koberci mezi filmovými celebritami, které běžně rodí první děti ve čtyřiceti. Denně totiž vidíme také „obyčejné ženy“ s bříškem kolem čtyřicítky. Rodit ve čtyřiceti, nebo těsně kolem čtyřicítky se vlastně stalo za posledn


Tento hit je vidět nejenom na červeném koberci mezi filmovými celebritami, které běžně rodí první děti ve čtyřiceti. Denně totiž vidíme také „obyčejné ženy“ s bříškem kolem čtyřicítky.

tehotenstvi3Rodit ve čtyřiceti, nebo těsně kolem čtyřicítky se vlastně stalo za posledních pár let zcela běžným úkazem. Není však žena v tomto věku již stará na první dítě? Jaký odraz to může mít na celkovou výchovu a zdravotní stav matky?

Doba pokročila

Stejně jako je zcela běžné, že ženy začínají rodit první děti daleko po třicítce, stejně tak se postupně mění přístup k tomu, v jakém věku je reálné porodit zdravého potomka. Měli bychom totiž brát ohled i na to, že stárneme pomaleji a žijeme déle, než žili naši předci. Dřív sice bylo běžné rodit v osmnácti, ale také se umíralo podstatně dříve. Proto se i hranice věku 35 let pro prvopočetí rozšířila. Dříve rodila žena ve věku kolem 35 let jen jedna z padesáti, dnes už je to každá pátá žena. Když na porodní sál přijede pětadvacetiletá prvorodička, obvykle je v nemocnici nejmladším členem.

I z fyziologického hlediska jsme pokročili jinam

Ženy dříve fyzicky pracovaly mnohem více a náročněji, než je tomu dnes. Navíc prožily více těhotenství, potratů i porodů. Dnes je tomu právě naopak. Potomků má každý podstatně méně, než tomu bylo dříve zvykem a žijeme podstatně déle, než se žilo. Proč by tedy žena nemohla mít první dítě ve čtyřiceti? Jestliže nebudeme rozebírat morální hledisko, které nám stejně přijde velmi individuální a osobní, proto by si měla každá žena své těhotenství obhájit, ať je v jakémkoliv věku, pak se můžeme lehce zaměřit na rizika spojená s početím miminka ve starším věku matky.

Těhotenství a péče o zubyPozději je sice menší šance, ale rozhodně je!

Čím starší žena i muž jsou, tím více klesá jejich plodnost. Zatímco dvacetiletá žena má šanci otěhotnět zpravidla jednou za tři až čtyři měsíce, u ženy o dvacet let starší je to jednou za 18 až 20 měsíců. Nikdy však nevíte, kdy zrovna vychází ona pravděpodobnost, a proč by se vám to nemuselo podařit napoprvé, no ne? Všeobecně však v reprodukčních klinikách uvidíte spíše starší ženy. Navíc je i riziko potratu několikanásobně vyšší u starší ženy. A bohužel s vyšším věkem přichází i vyšší riziko Downova syndromu. Tuto skutečnost však doktoři zjistí dost brzy na to, aby se žena mohla rozhodnout, zda těhotenství neukončí. Statistiky dále hovoří o tom, že ženy kolem čtyřiceti let mají častěji těhotenskou cukrovku a častěji rodí císařským řezem. Na druhou stranu jsou starší ženy trpělivější, zároveň také vůči všemu opatrnější. Dnešní doba však umožňuje otěhotnět kdykoliv, tedy klidně i ve věku 40let.

foto: pinterest.com