Peníze ve vztahu. Společný účet ano, nebo ne?

Peníze ve vztahu. Společný účet ano, nebo ne?

Dobré účty dělají dobré přátele. I manžele. Naopak věčně chybějící peníze dokážou vztah otrávit, stejně tak hádky, kdo utrácí víc, nebo pocit závislosti. Je dobré založit si společný účet, nebo je lepší uchovat si nezávislost?  


 

 

Jste spolu již několik let, máte společnou domácnost nebo jste se i vzali. Jakkoli se milujete, zahrnujete se romantikou a cítíte vzájemnou úctu, musíte řešit i řadu nudných, přesto důležitých věcí v každodenním životě. Jednou z těch nejdůležitějších a zároveň nejošemetnějších jsou peníze. Ne každý vydělává stejně a ne každý stejně utrácí. Je lepší mít všechny finance společné, nebo si zachovat rezervu sám pro sebe?

 

Společný účet

V případě společných financí je největší výhodou to, že díky vyššímu objemu peněz dosáhnete na vyšší zhodnocení a také vám odpadnou poplatky za vedení dalších účtů. Nevýhodou zase je, že žádný výdaj nebude utajen, což může vést ke konfliktům mezi vámi a partnerem. Muž by vám mohl vyčítat drahého kadeřníka, stejně jako vy jemu novou počítačovou hru. Společný účet navíc neznamená vydělávat stejně. Ten z partnerů, který vydělává méně, může mít pocit závislosti na druhém nebo výčitky svědomí, že do rodiny přispívá méně.

V případě společného účtu navíc mohou nastat dvě možnosti ohledně vztahů vůči účtu. První možností je ta, kdy jeden z partnerů je majitelem a druhý disponentem. Majiteli přísluší práva související s vedením a správou účtu. Může měnit parametry účtu, také zřizovat a rušit disponentská práva a nastavovat disponentům limity pro bankovní transakce. Pouze majitel může zažádat o půjčku či provést její mimořádnou splátku, může disponentovi nechat zřídit platební kartu. Naproti tomu disponent má sice přístup k penězům, ale jeho práva jsou značně omezená. Záleží jen na majiteli, co mu dovolí. V naprosté většině případů může peníze vybírat, ukládat, nastavovat jednorázové i trvalé příkazy i používat internetové bankovnictví. Nemá ale právo provádět jakékoliv změny účtu či zasahovat do smluvních parametrů. Jak si role při společném účtu domluvíte je jen na vaší společné domluvě. Druhou možností je ta, kdy oba z partnerů jsou majiteli účtu.

 

Každý za své

Výhodou oddělených účtů je to, že si každý spravuje své příjmy, získává pocit soukromí. Partneři mají větší pocit nezávislosti. Navíc nemusíte utajovat některé transakce, třeba za dárky. A pokud se pár dohodne, kdo jaké účty ze svého konta bude platit, už pak jen těžko může vzniknout prostor pro nějaké dohady.

 

A co takhle obojí?

Chcete hospodařit společně, ale zároveň si zachovat soukromí a nezávislost? Mějte obojí! Variantou hospodaření je i způsob, kdy si každý ponechává svůj účet a navíc se vytvoří účet další, společný. Domluvte si s partnerem částku, ideálně ve stejné výši, kterou na společný účet měsičně budete posílat. Z tohoto konta pak budou placeny všechny trvalé platby související s chodem rodiny. O nutýnch výdajích tak budete mít přehled oba a zároveň budete mít pocit soukromí a větší nezávislosti.

 

Jak se tedy rozhodnout?

Konečný verdikt musíte vynést sami. Každý partner i jejich vztah je jiný. Nelze tedy jasně říci, která z variant je nejlepší. Záleží totiž na vaší povaze a vztahu k financím. A samozřejmě záleží také na tom, jak pevný je váš vztah. Stejně tak není žádné pravidlo, jak dlouhá doba je dostatečně dlouhá k tomu, aby jste si řekli, že už je na čase mít společýn účet.

Obecně by se však dalo říci, že v dnešní době, kdy jsou bankovní účty už naprosto běžné a dají se pořídit bez poplatků pro různé účely, by měl mít každý člověk, už jenom z hlediska bezpečnosti, více různých účtů.

 

A co vy? Máte společné finance, nebo jedete každý za své?