Jak zvládnout menstruaci: Znáte tyto způsoby?

Jak zvládnout menstruaci: Znáte tyto způsoby?

Nálady jako na houpačce, vztek i slzy, podbřišek jako pátrací balón, chutě na sladké i slané a mnohdy vševědoucí narážky našich partnerů na výkyvy hormonů. Každá žena zkrátka ví své. Na kolik nás vyjde menstruace za celou éru reprodukčního života? A jaké vůbec existuj


Nálady jako na houpačce, vztek i slzy, podbřišek jako pátrací balón, chutě na sladké i slané a mnohdy vševědoucí narážky našich partnerů na výkyvy hormonů. Každá žena zkrátka ví své. Na kolik nás vyjde menstruace za celou éru reprodukčního života? A jaké vůbec existují další alternativy mimo těch běžných?

Pokud bychom naše dny daly do tabulek, tak menstruační náklady od prvního krvácení do menopauzy vycházejí kolem 30 000 Kč  v závislosti na tom, kolik máte dětí, jaké hygienické pomůcky používáte, jakou značku a zda je váš cyklus pravidelný. Ne každá žena však má to štěstí. Zrádný je v tomto případě například syndrom polycystických vaječníků, kdy do hormonálních hladin vstupují ty mužské, způsobí disharmonii a neumožňují jak menstruaci, tak také ovulaci. Vaječníky jsou díky tomu pokryty většími či menšími cystami.

Tampony z moře

Pořád dokola používáte ty klasické se šňůrkou? Co takhle zkusit něco, co nemusíte po použití ihned vyhodit, ale používat opakovaně. Menší velikosti mořské houby lze použít také při pohlavním aktu. Zásadní je především fakt, že mořské houby jsou zcela přírodní, což ocení především děložní sliznice, kterou již nebudou vysušovat chemicky bělené tampony na jedno použití. Prodávají se v několika velikostech podobně jako tampony a jedna houbička vám vydrží cca půl roku, je však nutné o ni dostatečně pečovat.

Látkové vložky

Preferujete klasické vložky? Sáhněte po těch látkových, které lze prát v automatickém pračce. Jsou přátelské k naší pokožce, ta může lépe dýchat. Snižuje se mimo jiné také vznik vaginálních mykóz.

Menstruační kalíšek

Ženy po celém světe tuto vychytávku z nezávadného silikonu prostě milují. Po naplnění (postupně zvládnete odhadnout, kdy je potřeba kalíšek vyprázdnit) jej propláchnete vodou a můžete opět zavést.  Jakmile vám skončí menstruace, kalíšek vyvaříte a uschováte do obalu. Trošku problém však spatřuji třeba na veřejných dámských toaletách, kde si jen stěží můžete z kabinky odskočit k umyvadlu a kalíšek vypláchnout. Menstruovat do kalíšku můžete až patnáct let. A to si už příroda i vaše peněženka opravdu oddechnou.

Volná menstruace aneb zvládnete ji bez vložek, tamponů či kalíšku

Zdá se vám to neuvěřitelné? Základem je osvojení a posílení svalů pánevního dna. Právě díky jejich spolupráci zvládnete dát vašemu ženství impulz, při kterém se tzv. vnitřně otevřete, aby krev opustila vaše tělo. Na toaletu je však nutné chodit podle síly a intenzity krvácení.