Operace šedého zákalu se nemusíte bát
Šedý zákal neboli katarakta se zpravidla objevuje kvůli stárnutí, někdy vás ale může postihnout i dříve – například vlivem některých léčiv, úrazů oka, infekce v těhotenství apod. Je však potřeba vědět, že se nejedná o žádný problém, jenž by vám měl ztrpčovat ži
Šedý zákal neboli katarakta se zpravidla objevuje kvůli stárnutí, někdy vás ale může postihnout i dříve – například vlivem některých léčiv, úrazů oka, infekce v těhotenství apod. Je však potřeba vědět, že se nejedná o žádný problém, jenž by vám měl ztrpčovat život. Řešení má a operace šedého zákalu patří k naprosto rutinním zákrokům, pro pacienta bezpečným.
Při šedém zákalu dochází k zakalení oční čočky, která je běžně čirá. Člověk pak hůře vidí, jelikož se světelné paprsky nemohou dostat na sítnici, vidění je někdy přirovnáváno ke koukání přes šedý závoj. V začátcích si toho člověk ani nevšimne, ovšem katarakta se postupem času zhoršuje a může zajít až tak daleko, že postižený úplně přestane vidět.
Jak poznáte, že máte šedý zákal?
Bolestivý není, ale časem si ho určitě všimnete. K jedněm z hlavních příznaků patří špatné vidění do dálky, takže si spousta lidí jde jen pro dioptrické brýle, nicméně zkušený oftalmolog zákal během vyšetření určitě odhalí. Pokud se problémy nechají plynout bez vyšetření, časem si člověk všimne, že vidí zamlženě, má problémy při řízení automobilu v noci nebo oslňování slunečním světlem. Při pohledu jedním okem se mohou předměty jevit zdvojené či ztrojené a barvy nejsou tak syté, jako když se díváte okem zdravým.
Katarakta se nejčastěji objevuje po 65. roku věku, ovšem jak již bylo řečeno, setkat se s ní můžete i dříve. Na vině mohou být například záněty i úrazy oka, dioptrické vady, nezdravý životní styl, nadměrné působení ultrafialového a infračerveného záření, dlouhodobé používání očních kapek, cukrovka, léky (třeba kortikoidy) a dědičné předpoklady – šedým zákalem častěji trpí ženy a černoši.
Jedinou pomocí je operace
Šedý zákal může postihnout jedno i obě oči. Bohužel ho, na rozdíl od jiných očních vad, nelze korigovat brýlemi ani žádnými léky. V každém případě není důvod se znepokojovat, jelikož se ho lze zbavit poměrně jednoduchým operativním zákrokem. Metod jak na to je několik, základní princip je ovšem vždy stejný. Zakalená čočka se odstraní a nahradí se umělou, která vydrží po celý zbytek života.
Na klasický zákrok máte nárok bez doplatku
Prvním typem je klasická operace šedého zákalu, fakoemulzifikace, bez doplatku. Nepotřebujete k ní doporučení od očního lékaře, stačí přijít na kliniku a nechat se vyšetřit zde. Zakalená lidská čočka vám bude odstraněna pomocí chirurgického mikrořezu o velikosti 2,2 mm, nahradí ji umělá. Jaká to přesně bude, se liší podle konkrétní kliniky, kam se vydáte. Na oční klinice DuoVize používají čočky americké společnosti Alcon® - AcrySof® Natural. Oko je po celou dobu chráněno nadstandardním operačním gelem, který jej ochrání, zákrok je zcela bezpečný a dostačující – více informací najdete přímo na webu kliniky. Přesto jsou případy, kdy je lepší si připlatit za dokonalejší operaci.
S doplatkem lze čočkou korigovat i další oční vadu
Další variantou je operace kataraktu, kdy je zákrok sice hrazen pojišťovnou, avšak pacient si doplácí za dokonalejší čočku. Tato varianta je vhodná zejména pro pacienty, kteří kromě šedého zákalu trpí ještě jinou oční vadou – např. astigmatismem, krátkozrakostí nebo vetchozrakostí. Nitrooční čočka tyto vady dokáže korigovat, a když už se při operaci stejně čočka mění, je vhodné vyřešit veškeré problémy s očima najednou. Ve finále se investice do lepší čočky vyplatí, jelikož brýle také nejsou zadarmo. Takhle se jich nadosmrti zbavíte.
Jinak probíhá zákrok úplně stejně jako ten výše popsaný – operace se provádí mikrořezem o velikosti 2,2 mm, díky němuž hojení proběhne bez šití a stehů. Pro ochranu se opět používá operační gel. Více informací najdete zde.
Nejmodernější je operace laserem
Další možnou metodou, která je v současné době nejkvalitnější, nicméně nehradí ji zdravotní pojišťovna, je operace šedého zákalu laserem. Přestože výše zmíněná standardní metoda je zcela bezpečná, laser je k oku přece jenom šetrnější než skalpel. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se zkalená čočka během necelé minuty rozmělní, vytvoří se operační otvor v pouzdře čočky a zkoriguje se astigmatismus pomocí nářezů. Tohle všechno udělá laser.
Prvním a jediným laserem pro kompletní operaci šedého zákalu je femtosekundový laser LenSx, pomocí nějž trvá operace asi 40-50 vteřin. Zákrok řídí počítač, který je absolutně přesný a nechybuje. Operace se provádí vždy na míru konkrétnímu oku, nastavení má na starost zkušený chirurg pomocí očního tomografu, v němž vidí vnitřní strukturu oka – přečtěte si podrobnější informace zde.
Předoperační ani pooperační péče není složitá
Teď už jsme si vysvětlili, že se není čeho bát u zákroku. Spousta lidí se ovšem bojí i toho, že je čeká spousta předoperačních vyšetření, budou dlouho v pracovní neschopnosti a po operaci budou muset omezit některé činnosti. Jak to tedy je?
Na vstupní vyšetření je potřeba vyhradit si asi dvě hodiny. Probíhá při něm měření oka a odborník pacientovi vysvětlí, co se s jeho okem bude dít. Také je potřeba navštívit praktického lékaře, aby vydal zprávu, zda je člověk schopen operace. A to je v podstatě všechno.
Po operaci se musí používat oční kapky, oko chránit před úrazem a sledovat, zda se neobjevují neobvyklé bolesti. Častým omylem je, že se nesmí sledovat televize, cestovat letadlem, číst ani ohýbat, ale to všechno jsou mýty. Asi pět týdnů byste ovšem neměli navštěvovat lázně, bazény, koupat se v moři apod. Tmavé brýle zpravidla nutné nejsou, i když vám může být sluneční svit v prvních dnech nepříjemný. A návrat do práce? Je možný klidně už po několika dnech.
Máte-li z operace příliš velký strach, odborníci doporučují zaměřit se na všechno kladné, co vám přinese – nebudete muset nosit brýle, usnadní vám každodenní činnosti, bude se vám lépe řídit auto atd. Jednou operovaný šedý zákal se už nevrátí.
V textu byly použity informace z www.duovize.cz a www.neovize.cz.
Re: Operace šedého zákalu se nemusíte bát
Žabka (host) / před 2 lety 29.09.2022 22:20
myslíte si, že by mně tento zákrok proplatila moje zdravotní pojištovna OZP?