Deník cestovatelky – Holandsko

Deník cestovatelky – Holandsko

Podívat se do Holandska jsem toužila už nějakou dobu. Letos na podzim jsem si tento sen splnila. A zjistila, že tato země není jen o tulipánech a větrných mlýnech, ale že toho může nabídnout mnohem více… Cesta letadlem byla celkem krátká a příjemná a z Brna jsme na letišti v Eindhovenu přistávali ani ne za dvě hodinky. Plán byl daný předem – 3 dny, 3 města a hlavně žádný stres.


 

Zastávka první – Den Haag

Z Eindhovenu (ale také z ostatních větších Nizozemských měst) se do Haagu dostanete vlakem. Příjemně jistě překvapí fakt, že vlaky jsou v této zemi pohodlné a odjíždějí na čas (a tím myslím opravdu přesně na sekundy). Proto jsme se ani ne za 90 minut ocitli v přímořském městě Den Haag. A přiznávám, že mne okouzlilo hned na první pohled. Klidné, čisté, původní architektura se velmi citlivě prolíná s tou moderní. Dokonalé město pro procházky ať již pouze s partnerem nebo s rodinou a dětmi. Pokud byste se rádi podívali také na pobřeží, nasedněte do tramvaje či autobusu, které vás až k moři dovezou (cena hodinového lístku 3,50 €, jednodenní 13,50 €, třídenní 16,50 €). Pro ty, kteří si troufají, zajděte si tam pěšky. Jedná se totiž o velmi pěknou pěší vycházku (z centra cca 7 kilometrů). Z gastronomického hlediska se Holanďané neřadí mezi gurmány s celosvětově vyhlášenou kuchyní. Ochutnat některé z jejich „specialit“ však rozhodně za to stojí. Na pobřeží si vyberte jedno z mnoha bister či restaurací
a objednejte si Kibbeling – obalované a fritované kousky tresky s majonézou. Pro ty, kteří preferují sladké, nechť vyzkoušejí například Poffertjes, neboli minilívance s cukrem a máslem nebo vaječným koňakem a čokoládou. K místní gastronomii však neodmyslitelně patří místní sýry, a to především tučnější,
48 procentní, Gouda, vyrábějící se z různých druhů mléka a méně tučnější, 40 procentní, Edammer z mléka kravského. Ideální dárek z dovolené, kterým potěšíte nejen každého gurmána, co myslíte?

Zastávka druhá – Amsterdam

Nebudu vám zde nic nalhávat. Po vystoupení z vlaku na hlavním nádraží v hlavním městě Nizozemska, následoval lehký šok! Rozhodně se totiž nejedná o klidné město. Pokud nejste (to my nejsme) velmi,
ale opravdu velmi sociální člověk, tak vám davy lidí, a v centru samozřejmě turistů, náladu moc nezvýší. Centrum jsme tedy prošli mírně svižnějším krokem. Honí-li vás mlsná, zaskočte se na chvíli před davy schovat do některého z „rodinných“ podniků, zastrčených v méně frekventovaných uličkách. Dočkáte se zde totiž kromě příjemného prostředí a skvělých domácích pokrmů, také milé obsluhy (osobně vyzkoušen např. podnik Latei v ulici Zeedijk č. 143, www.latei.net). A jak se po městě dopravovat co nejefektivněji? Přeje-li počasí, rozhodně si půjčte kolo. Půjčovny jsou doslova na každém rohu a cena za kolo začíná na 9 € za den. Uspořádání cyklotras je ve městě dokonale promyšlené a dostanete se na něm opravdu všude. K Nizozemí prostě kolo tak nějak patří.
Zajímáte se o památky? Tak vězte, že v centru je většina původní zástavby z 16. a 17. století a jedná se o místní typickou architekturu. K nejstarším pamětihodnostem patří Starý kostel (Oude Kerk) a Nový kostel (Nieuwe Kerk) ze století čtrnáctého. Během 17. století zde byl také vystavěn systém kanálů právě kolem středu starého města. Krásy Amsterdamu tak lze objevovat i na lodi (cena od 16 € za hodinu a osobu).

Zastávka třetí – Eindhoven

S lítostí musím konstatovat, že toto město nemá moc k nabídnutí, co se historických památek týká.
Za války bylo totiž vybombardováno. Nejznámější a největší je chrám svaté Kateřiny na Kateřinském náměstí (Catharinaplein), pocházející ze 13. století. Naopak, své si zde najdou milovníci moderního umění a technologií. Mezi příklady mohu uvést velmi známé muzeum automobilové techniky DAF nebo Philips muzeum. Dále je to třeba Evoluon, futuristická stavba připomínající UFO, a další. Město nabízí také mnoho parků, vhodných k trávení volného času.


Tak už také uvažujete o návštěvě této země? Mám pro vás tipy na cestu:

1) Do konce října 2017 létá dvakrát týdně přímá linka z Brna do Eindhovenu, kterou zajišťuje nízkonákladová společnost WizzAir (www.wizzair.com); z Prahy např. do Amsterdamu léta mnoho jiných dopravců bez omezení (např. ČSA nebo EasyJet, více na www.csa.cz a www.easyjet.com)

2) Sehnat slušné a zároveň levnější ubytování, a to zejména v hlavním městě, je celkem obtížné, zvláště na poslední chvíli, proto doporučuji si z kapacitních důvodů rezervovat vámi vybraný hotel i několik měsíců předem

3) Pokud chcete skvělý výhled na téměř celé město a nechce se vám platit vstupné, vyšlápněte si schody na střešní terasu známého vědeckého muzea NEMO (https://www.nemosciencemuseum.nl/en/) – uvidíte město jako na dlani.

 

Autor: Mája z blogu