Jak na zdravou domácí zmrzlinu

Jak na zdravou domácí zmrzlinu

Jestli nepreferujete klasickou zmrzlinu ze stánku nebo z obchodu, můžete sobě i svým dětem vyrobit domácí zdravější variantu.

Domácí zmrzliny jsou velmi jednoduché. Potřebujete k tomu pár surovin a obyčejný mixér. Navíc jsou podstatně zdravější, nemusíte do nich přidat žádný nezdravý cukr, tuky ani barviva a aromata.

Jak na to? Nejprve si rozmyslete z jakého ovoce budete chtít zmrzlinu vyrábět. Přeci jen banány mají více přírodních cukrů, než například maliny či borůvky. U těch se vám může stát, že koupíte nakyslou várku, nebo že posbírané z lesa nebudou úplně slaďounké. V takovém případě můžete přidat stévii nebo například med.

Pokud toužíte po krémové konzistenci zmrzliny, což klasicky ovoce s ledem nebo tvarohem nemají, můžete přes noc namočit kešu ořechy a do ovoce je druhý den rozmixovat. Dodají jemnou chuť zmrzlině. Stejně připravíte i pistáciovou zmrzlinu, v tomto případě ze skutečných pistácií.

Do třetice budete potřebovat mléko či smetanu. Použít můžete například kondenzované mléko, ale nejvíce se dnes používá mandlové či kokosové mléko. Ty jsou navíc opravdu zdravé a podporují nervovou soustavu i funkci mozku.

Přikládáme pár příkladů, jak si domácí zmrzlinu doma vyrobit. Fantazii se však meze nekladou…

Banánová zmrzlina

Suroviny na 2 porce:
2 větší oloupané, nakrájené a zamražené banány
¾ šálku oblíbeného mléka (kokosové, mandlové, sójové...)
1 lžička vanilky (mletého prášku, nebo přírodní esence)
případně ¼ šálku vlašských ořechů
skořice, muškátový oříšek

Lehce rozmrzlé banány, vanilku, půl šálku mléka a případně ořechy vložíme do mixéru a za vysokých otáček mixujeme. Pokud je směs ještě příliš hustá, použijeme další mléko do požadované hustoty.

Po servírování do misek posypeme skořicí, nebo mletým muškátovým oříškem. Pro další chuťové variace můžeme přidat mražené bobulové ovoce, lžičku kakaového prášku, nebo polévkovou lžíci arašídového másla.


Borůvková zmrzlina

Suroviny:
2 předem zamrazené loupané a krájené banány
100 gramů předem namočených kešu ořechů
100 mililitrů mléka (kokosové, mandlové)
300 gramů mražených borůvek
stévie

Zmražené ovoce necháme lehce povolit. Namočené kešu slijeme a spolu s rostlinným mlékem rozmixujeme. Přidáme zmražený banán a borůvky, vše rozmixujeme dohladka. Dosladíme stévií a podáváme.

Stejně postupujeme při výrobě jahodové, malinové nebo ostružinové zmrzliny.


Pistáciová zmrzlina

Suroviny:
50 gramů loupaných nesolených lehce pražených pistácií
75 gramů předem namočených kešu ořechů
1 zmražený oloupaný banán
1 zmražené oloupané avokádo
asi 100 mililitrů mandlového (kokosového) mléka

Nejprve v mixéru nasekáme pistácie, přidáme kešu ořechy a postupně přidáváme mléko. Mezitím si necháme lehce povolit zmražený banán a avokádo a vše mixujeme do krémové pasty.

Pokud směs příliš povolí, nebo je moc tekutá, necháme ještě trochu zamrazit. Kdo chce sladší verzi, může přidat několik kapek stévie.

foto: pinterest.com