Bezpečné léto: 4 věci, které se nám během letních měsíců mohou hodit

Bezpečné léto: 4 věci, které se nám během letních měsíců mohou hodit

K létu neodmyslitelně patří výlety do přírody, sportovní aktivity a koupání. Letní radovánky ovšem někdy končí pohmožděninami, odřeninami a drobnými bolístkami. Přestože jsou to častokrát drobnosti, dokážou pěkně znepříjemnit výlet nebo rovnou celou dovolenou.
Vybrali jsme pro vás čtyři produkty, které by vám během léta měly pomoci zůstat ve formě.


 

1) Bandáže

Podle statistik* patří mezi nejčastější letní úrazy podvrtnutí kotníku, kolene a vykloubení kloubů horní končetiny. Nenápadným, přesto velmi častým, nebezpečím je v tomto případě trampolína. Přecenění našich akrobatických a sportovních schopností může mít nepříjemné důsledky. U většiny aktivit přitom stačí jedno špatné došlápnutí, jeden špatný pohyb, a naše vysněná dovolená, na kterou jsme se celý rok těšili, se může změnit v nepříjemné trápení.

V takových případech nastupují na scénu bandáže, které dokážou pomoci při poranění kloubů, nebo jejich slabosti a ztuhlosti. Použít je ale můžeme také preventivně pro zpevnění namáhaných částí těla, zejména pokud máme zranění z dřívější doby, která se nám při větší námaze dokážou nepříjemně připomenout.

Základním stavebním kamenem každé kvalitní bandáže je mírný stálý tlak. Stimuluje specifické nervy v kůži
a brání hromadění tekutin. Napětí v podkožní tkáni poté klesá, a to přináší zraněnému úlevu,
“ vysvětluje Lenka Kvasnicová z technologické společnosti 3M, která nabízí sérii Futuro. Bandáže Futuro se prodávají pro kolena, kotníky, lokty, zápěstí, palce i celá záda a použité materiály zaručují prodyšnost a komfortní použití i v teplých letních měsících.

2) Chladivé/hřejivé obklady

Mezi stálice nejčastějších letních úrazů se řadí nejrůznější druhy pohmožděnin horních a dolních končetin.
Pády při venkovních aktivitách mohou mít nepříjemné následky minimálně na několik dalších dní. Mimo to si můžeme přeceněním svých sportovních dovedností přivodit také natažení některého ze svalů,

Pokud si už nějaké zranění přivodíme, ulevit od bolesti nám pomůžou chladivé i hřejivé obklady. Účinně tlumí bolest, zabraňují zánětům, použít se dají i při vzniku otoku, ale také při bolestech hlavy, kloubů nebo svalů. Využitelné jsou za studena i za tepla – mohou nám tak zužovat, nebo rozšiřovat cévy. „Chladivé se hodí na otoky a natažené svaly, naproti tomu namožená záda, klouby či krční obratle je třeba je zahřát,“ Lenka Kvasnicová ze 3M. Gelové obklady Nexcare ColdHot od 3M jsou k dostání ve třech velikostech, z nichž každá se hodí pro jinou část našeho těla. Ten největší můžeme použít na záda a břicho, zatímco ty menší nám lépe ošetří drobnější místa. Obklad stačí ohřát v mikrovlnce, nebo nechat zmrazit v mrazáku, a každé dvě hodiny přikládat na bolestivé místo.

3) Dezinfekce

Přestože je chřipková sezóna dávno za námi, nakazit se můžeme i během léta. Mnoho z nás nosí přes zimu rukavice, ale v teplých letních měsících na vše saháme holýma rukama. Nejdříve sáhneme na upocená madla
v hromadné dopravě, o chvilku později pak stejnýma rukama jíme. Všudypřítomný pyl dráždí mnoho alergiků, kteří si ve snaze zbavit se nepříjemného svědění mnou oči a riskují zanesení infekce. Trávíme více času venku, děti pobíhají bosé a dotýkají se všeho okolo sebe. Bez pořádného umytí rukou pak častokrát jí a ti menší si špinavé ruce strkají rovnou do pusy.

Pokud se chystáme na dovolenou, situace pro nás může být ještě o něco komplikovanější. Jiný kraj, jiný mrav
a také jiné bakterie a viry. Nejednou se při cestování můžeme dostat do situace, kdy nemáme přístup k tekoucí vodě a mýdlu. Důležitým letním pomocníkem je proto balení dezinfekčního gelu. Pro tyto účely se skvěle hodí rychleschnoucí gel Nexcare od 3M. Během třiceti vteřin dokáže zklikvidovat 99,9 % bakterií. Působí například proti hepatitidě B a C, HIV-1, herpetickému viru nebo rotavirům. Prodává se ve třech velikostech a je tak vhodný nejen na domácí použití, ale menší balení se vejdou do batohu nebo kabelky.

4) Náplasti

V mnoha situacích by se nám kromě dezinfekce hodily také náplasti. Drobná řezná ranka, odřené koleno nebo strhnutý strup, zkrátka každá otevřená rána představuje pro nejrůznější patogenní mikroorganismy vstupní bránu do našeho těla a pokud chceme zůstat v bezpečí, měli bychom místo po vydezinfikování také řádně zalepit. V létě se nám do rány velice snadno dostane špína a náplast proti ní představuje fyzickou bariéru.
O to důležitější jsou náplasti v létě, kdy se častokrát koupeme a před vstupem do vody bychom měli na otevřenou ránu použít voděodolnou náplast.

Většina náplastí se odlepí po prvním kontaktu s vodou, proto je potřeba vybrat takové, které vydrží i náročnější aktivity. Značka Spofaplast nabízí mimo jiné voděodolné náplasti, které jsou extra přilnavé a udržují zranění v suchu za všech okolností. Pro maminky s malými uličníky, kteří neustále chodí domů s odřenými koleny, nabízí Spofaplast větší balení hypoalergenních náplastí v různých velikostech pro odlišné druhy poranění.

*Pozn.: Statistiky ČSOB pojišťovny, 2016

 

 

O společnosti 3M

3M je přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář
a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost – v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí. Výrobky 3M se nabízí například pod značkami Scotch®, Post-it®, 3M™ Spofaplast®, FUTURO™, VHB™, Dual Lock™, Scotch-Brite™, Trizact™, Cubitron™, Bumpon™, 3M™ Novec™, Dyneon™, Thinsulate™, Ceradyne®, Peltor™, Speedglas™ a dalšími.

3M Česko, spol. s r.o. působí jako výhradní zastoupení 3M Company na českém trhu. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy. V každé oblasti činnosti 3M navazuje na 100 let působení v oblasti inovací. V Praze třetím rokem působí Inovační centrum 3M (Application Development Lab / ADL) pro vývoj a testování zákaznických aplikací. Více informací o společnosti 3M a jejím nasazení pro inovace je k dispozici na portálech 3M.cz a 3Minovace.cz.