Zlepšete vztah se svým šéfem

Zlepšete vztah se svým šéfem

Práce je místo, kde trávíme spoustu času. Proto by nás měla bezpodmínečně bavit. K tomu nám jednoznačně dopomůžou i dobré vztahy s našimi kolegy. Nejvíce pak s naším šéfem…

Z času na čas proberte i soukromé záležitosti

V dnešní době je zcela běžné, že se se svým šéfem alespoň trošku znáte. Nebo, že se v průběhu prvních měsíců a let poznáváte. Už není tabu svěřit se, že musíte ve středu odjet na pohřeb tetičky ze třetího kolene, nebo že vaší ratolesti rostou zuby. Když je tento vztah oboustranný, rozhodně to přispívá ke kvalitnějšímu prostředí. Nic se nemá přehánět, ale základní zdvořilostní fráze jsou už dávno posunuté kupředu.

Pochopte svou pracovní náplň i postoje vašeho šéfa

Je to jednoduché. Jakmile si na sto procent vyjasníte, co po vás šéf chce a jak toho můžete nejlépe dosáhnout, budete mít z půlky vyhráno. Dobré je taky, naučit se vcítit se do jeho role. Pro vás jsou možná některá rozhodnutí zbytečná, nebo nepochopitelná, ale nevíte, co ho k nim vede, jaké má rozkazy od svého vedení, nebo jaký je cíl těchto kroků. Zkuste to s ním probrat, než si uděláte své smyšlené závěry. Pokud stojíte na druhé straně, neočekávejte automaticky, že se vás budou všichni podřízení na všechno ptát. Zkuste jim základní, stejně jako důležité kroky vysvětlovat. Když se naučíte této komunikaci, ušetříte si spoustu problémů.

Naučte se strategii

Každý šéf má své oblíbence. Je to zcela přirozené. Jakmile nám někdo opravdu sedne a můžeme se na něj spolehnout, pak mu automaticky dáváme další projekty a víc nad tím neuvažujeme. Proto je výhodou být v takovém týmu rovněž silným hráčem. Zároveň se však umět nezávisle rozhodnout. Budete mít rozhodně napřed.

Kdy jít dál?

Někdy si se šéfem prostě nesedneme. Někdy nás brzdí v tom, čeho chceme dosáhnout. A od svého šéfa bychom se měli hlavně učit a posouvat se dál. Proto je někdy lepší z pracovní pozice prostě odejít.

Ujasněte si, s kým chcete pracovat

Už podle věku nového šéfa budete mít představu o tom, kam firmu směřuje. Důležité také je, zaměřit se na otázky při pohovoru a na prostředí, kde pohovor probíhá. Pokud jste přímo v kanceláři potencionálního šéfa, všímejte si, zda má na stole fotku své rodiny a nějaké osobní předměty. Pokud ano, je to člověk nakloněný bavit se o svém soukromí a aktivně vás posouvat dál. Obecné otázky naznačí, že váš budoucí šéf bude spíš odtažitý a bude si své soukromí plně chránit.

 

foto: rd.com