Jak dlouho je příliš dlouho bez sexu?

Jak dlouho je příliš dlouho bez sexu?

Důvody proč se milovat, jsou důležitější než frekvence. Často se ale ptáme, jak často se milují lidé kolem nás. Jak dlouho je tedy dlouho bez sexu?

Máme tendence porovnávat. Ptáme se přátel, kolik sexu za týden či měsíc mají a pak to s naší frekvencí hodnotíme. Jak je to ale s naším vztahem, pokud se nemilujeme dostatečně často? A kolik sexu je málo sexu?

Většina těchto otázek je však špatně položena. To jak často provozujeme sex, není rovnicí s tím, zda máme dobrý, špatný či uspokojivý sex. I když četnost hraje svou roli ve vztahu a celkové spokojenosti, je potřeba sledovat podstatně více faktorů.

Kvalita a spokojenost

Než se budeme zabývat frekvencí sexuální aktivity a co to pro náš vztah znamená, podívejme se na určité statistiky. Studie prováděná v USA na více než 26 tisíc Američanů, která byla publikována v Archivu sexuálního chování, ukázala, že účastníci, kteří byli sólo nebo v páru hlásili pohlavní styk 54krát ročně, což je průměrně přibližně jednou týdně. Podobná studie provedená v roce 1990 ukazovala 9x vyšší sexuální interakci než dnes. U manželů pak tato studie ukázala o něco nižší sexuální interakci, průměrně 51 sexuální styků za rok.

Nejšťastnější páry

Jak šťastné jsou páry, které mají sex v průměru asi jednou týdně? Zatímco většina z nás může mít tendenci věřit, že více sexů souvisí s větší spokojeností, výzkum naznačuje, že při častějším milování dochází k poklesu štěstí. Ve studii, které se zúčastnilo více než 30 000 Američanů, publikované v časopise Social Psychological and Personality Science vědci zkoumali vztah mezi tím, jak často páry uvádějí, že mají sex a zda to souvisí s jejich pocitem štěstí. Vědci dospěli k závěru, že páry, které mají sex jednou týdně, jsou nejšťastnější, zatímco páry, které uváděly, že mají sex dvakrát, třikrát nebo vícekrát týdně, nebyly šťastnější než ti, kteří mají sex jednou týdně.

Potenciálně problematická reakce

Studie popsaná výše, která se zaměřila na sexuální frekvenci a štěstí, dospěla k závěru, že ti, kteří mají sex méně než jednou týdně, hlásili nižší úroveň štěstí než ti, kteří mají sex jednou týdně (nebo vícekrát).

Podle jiných studií odborníci na toto téma říkají, že existuje značná řada nižších než průměrných sexuálních frekvencí. V jedné z mála studií na téma „manželství bez sexu" hlásilo 16 % z 6.029 účastníků, že během posledního měsíce neměli sex ani jednou. Autor studie doktor Donnolly pak odhadl, že asi 15 procent párů nemělo sex za posledních 6 měsíců ani jednou.

Důvod, proč nemáte sex?

Pocit, ze špatného milování neudělá šťastného nikým, natož spokojeného. Je tedy nezbytné říct si popravdě, proč se s manželem či partnerem nemilujeme. To je důležitější otázka, než jaká je frekvence milování.

Pokud partnera již nemilujeme, a necítíme lásku ani z jeho strany, je jasné, že se milování budeme vyhýbat. Často je důvodem ale zaneprázdněnost, nemoc, rodičovství nebo také asexualita. Je důležité si uvědomit, že dobrý sex, i když je třeba jen jednou za měsíc, může být lepším než sex jednou týdně, který v nás nevyvolává sexuální potěšení nebo pocit blízkosti a intimity.

foto: pinterest.com