Velikonoční beránek bez formy

Velikonoční beránek bez formy


Tento velikonoční beránek je pro ty, kdo nemají formu na toho klasického ???? Taky je pro milovníky různých skořicových nebo třeba makových rolek, jako náplň si totiž samozřejmě můžete zvolit to, co Vám chutná nejvíce. A když svou náplní naplníte beránkovi i hlavu, máte jednu plněnou buchtu jako bonus ????

 

Na těsto:

½ balíčku čerstvého droždí
¼ hrnku vlažné vody
¾ hrnku jablečného nebo dýňového pyré – obojí se dá koupit, ale jablečné pyré jednoduše uděláte rozmixováním oloupaných jablek, na dýňové pyré rozmixujete uvařenou dýni s vodou, ve které jste ji vařili na konzistenci dětské přesnídávky
¼ hrnku rostlinného mléka
¼ hrnku rozpuštěného rostlinného másla – např. Alsan Bio
2 lžíce hnědého cukru
1 lžíce oleje
3 a ¼ polohrubé mouky – já použila část celozrnné
kůra z jednoho bio citrónu
1 lžička soli

 

Na makovou náplň:

150 g mletého máku – můžete koupit celý mák, který pak umixujete za chvíli v mlýnku na kávu.
Koupený mletý rychle žlukne

2 dcl rostlinného mléka
25 g vanilkového cukru
25 g hnědého cukru
lžička skořice

 

Postup:

Z droždí, vlažné vody, cukru a trošky mouky si zaděláme kvásek. Až kvásek vyběhne, prosejte k němu mouku
a přidejte všechny ostatní ingredience a zadělejte těsto. Hněťte ho pár minut dokud není hladké a bez prasklin. Musí být vláčné, trošičku lepit i když na vále nemáte už žádnou mouku. Dejte ho do mísy, zakryjte a nechejte ho hodinu kynout. V průběhu je dobré těsto alespoň jednou propracovat, aby se uvolnil vzduch a těsto lépe nakynulo. V mezičase si připravíme náplň, kdy do kastrolu nalejeme mléko, přidáme mák, cukr, skořici
a přivedeme k varu, okamžitě stáhneme plamen a chvilku společně povaříme, až se nám náplň zahustí.
Ve výsledku by měla jít namazat na těsto. Předehřejeme si troubu na 180°C. Z dávky těsta si můžeme udělat cca tři beránky nebo jen jednoho a třeba větší rolky s odlišnou náplní. Podle zvolené alternativy si dáme kousek těsta stranou (na hlavičku a nohy), rozválíme těsto do dlouhého obdélníku, maximálně 20 cm vysokého. Pomažeme ho náplní, horní okraj necháme volný, ať můžeme těsto na konci slepit a náplň nám nevytéká.

Těsto s náplní zarolujeme a nejlépe nití rozkrájíme těsto na cca 1,5  - 2 cm široká kolečka. Ty pak skládáme natěsno k sobě na vymazaný či pečícím papírem vystlaný plech. Do těsta na hlavičku zabalíme také kus náplně, ať není jen o těstě, přidáme ji k tělíčku, doděláme nohy, rohy a případně zapícháme 2 kusy hřebíčku místo očí, těsto necháme ještě tak 15 minut kynout. Pečeme cca 25 – 35 minut dozlatova.

 

Dobrou chuť s dobrým jídlem přeje Pet :-)